TopTip

Boží plán

Boží plán

Boh Stvoriteľ napĺňa stvorenie milosťou svojej prítomnosti, a predsa zároveň zostáva nedosiahnuteľný vo svojej podstate. Božia prítomnosť vo svete sa odkrýva pomocou modlitbovej kontemplácie, ktorá je schopná vidieť vo svete jeho Boží prvoobraz, Krista. 

Boh koná vo svete v súlade so svojím plánom. Boh udržuje svet pri existencii a vedie ho k jeho finálnemu naplneniu. Toto pôsobenie Boha sa označuje ako Boží plán (Prozreteľnosť). Božia prozreteľnosť spočíva v milostivom „predvídaní“ a „predvečnej rade“ Otca i Syna i Svätého Ducha (porov. Ján Damaský, Tretia reč na obranu svätých ikon, 19: PG 94, 1340).

Prozreteľnosť je Božou vôľou pre svet a určuje zavŕšenie sveta: „Svojou mocou udržuješ pospolu stvorenie a svojou prozreteľnosťou riadiš svet“ (Trebník, Obrad Veľkého požehnania vody na sviatok Bohozjavenia, Tretia modlitba). To znamená, že vo svete a v našich životoch neexistujú náhody alebo náhodné udalosti. Viera umožňuje vidieť pôsobenie Božej prozreteľnosti v konkrétnych okolnostiach života.

Symbol viery poukazuje na dve odlišné dimenzie sveta stvoreného Bohom - viditeľnú a neviditeľnú. Svätý Maxim Vyznávač učí o zjednotení všetkého viditeľného a neviditeľného v stvorení. Maxim sa opiera o slová svätého apoštola Pavla, že všetko bolo stvorené Kristom a pre Krista (porov. Kol 1, 16-17), a slovo všetko chápe v zmysle viditeľného pozemského a neviditeľného, viditeľného ľudského a neviditeľného anjelského. Kristus sa vtelením nerozlučne zjednotil so stvorením v „tele a krvi“ svojej ľudskej prirodzenosti (porov. myxim Vyznávač, Otázky Talasiovi, 35: PG 90, 104). Všetko stvorenie, viditeľné i neviditeľné, jestvuje nie vďaka svojej prirodzenosti, ale vďaka pôsobeniu Božieho Syna.

Zdroj: Christ our Pascha

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.