TopTip

Boh je tajomstvo

Boh je tajomstvo

 

Boh je tajomstvo: pokým toto neuznáme, nebudeme môcť spoznať ho naozaj. Akékoľvek tvrdenie, že je možné ho opísať alebo pochopiť, je v skutočnosti spôsobom, ako ho skresliť. Dnes, keď sme odhalili tajomstvá vesmíru, neveríme na nevysvetliteľné tajomstvá. Smelo sa snažíme definovať Boha samého v sebe, ale Boh vždy zostane mimo našej schopnosti porozumenia. Naša koncepcia Boha zostáva neadekvátna a lipne na tom, čo môže dokonca zničiť našu vieru, pretože Boh existuje mimo všetkých priestorových a časových obmedzení, ktoré nás pútajú. Zatiaľ čo my sa márne usilujeme vystihnúť Boha, je to Boh, kto nás prišiel hľadať a zjavil seba samého spôsobmi, ktoré my môžeme pochopiť len čiastočne. A tak to, čo vieme o Bohu, pochádza z jeho zjavení ľudstvu v priebehu našich dejín.

Z krásy a poriadku prírody myslitelia usúdili existenciu stvoriteľského princípu. Ale viera vyžaduje skok vpred, smerom k poznaniu svätého a milujúceho Stvoriteľa. Vskutku toto možno urobiť len vďaka láskavosti a moci tejto Najvyššej Bytosti. Pretože sme hmotné stvorenia, naša priama skúsenosť s Bohom je obmedzená. Ako tvrdí evanjelium, „Boha nikto nikdy nevidel...“ (Jn 1, 18). Boh však zjavil seba samého mnohoráz a rozličnými spôsobmi. Starý zákon, podobne ako iné náboženské tradície, opisuje mnohé skúsenosti s Bohom. Boh hovorí k srdciam tých, ktorí majú vieru, a volá ich k poznaniu jeho a jeho plánu lásky pre ľudstvo. Svedectvo rôznych náboženstiev sa zhoduje na rôznych prívlastkoch Boha, ako my nazývame Najvyššiu Bytosť. Boh je svätý, a toto znamená, že je úplne iný ako my. Boh je nekonečný a transcendentný. Boh je aj dobrý a schopný takej lásky, že my často nazývame dobro ako „božské“.

Pretože naša skúsenosť s Bohom rastie skrze vieru, spoznávame, ako všetky naše obvyklé idey o Bohu sú celkom neadekvátne. Ak o ňom uvažujeme len ako o logickej nutnosti, aby sme vysvetlili existenciu vesmíru, potom zanedbávame vidieť lásku pôsobiacu v jeho projekte. Ak ho považujeme za neosobnú „silu“ vo vesmíre, nebudeme môcť pochopiť slová žalmistu: „Skúste a presvedčte sa, aký dobrý je Pán; šťastný človek, čo sa utieka k nemu“ (Ž 34, 9). Ako ho považujeme za niekoho, koho treba vzývať len vtedy, keď sme v ťažkostiach, potom modlitby chvály stratia význam. Veľmi často existuje taký neadekvátny koncept Boha, že môže brániť skutočnému poznaniu Boha a dokonca spôsobiť, že ľudia stratia vieru. Keď dedukujem, že Boh nie je taký, ako som si myslel, môžem to uzavrieť popretím existencie akéhokoľvek Boha.   

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.