Celková čiastka
Zostávajúci čas
Nemecká spoločnosť a tamojšie médiá začínajú opisovať terajšiu situáciu pojmom Zeitenwende, bod zlomu.
V odbornej literatúre sa tento pojem používa na opis charakteristických udalostí, ktoré predstavovali zlom v dejinách ľudstva.
V nemecky hovoriacich krajinách sa termín Zeitenwende používa napríklad na opis novej epochy. Alebo keď sa začalo požívať kresťanské meranie času, ktoré používame dodnes.
Nemecky kancelár Olaf Scholz použil tento termín pred dvoma rokmi 27. februára. Niekoľko dní po tom, čo Rusko napadlo Ukrajinu.
Pre dvoma rokmi to spočiatku vyzeralo pre Ukrajinu dramaticky, no po tom, čo sa Ukrajina dokázala brániť, dráma spočíva v pokračujúcich bojoch veľkých rozmerov.
Pred dvoma rokmi sa zdalo, že ukrajinská vláda padne a bude dosadená nová. S rizikom, že ukrajinská armáda sa začlení do ruskej a vznikla by tak obrovská vojenská sila spoločne aj s bieloruskou armádou. Takáto armáda by už predstavovala skutočnú hrozbu pre štáty západnej a strednej Európy, ako aj pre celú Severoatlantickú alianciu.
Európa by sa vtedy vrátila o niekoľko stoviek rokov dozadu, do nepokojných čias častých vojen a napätia.
Tento scenár sa našťastie nenaplnil. Ale teraz po dvoch rokoch boje na Ukrajine neutíchajú a v podstate sme opäť v tých vojnových časoch v Európe, pričom hlavné boje prebiehajú na východe.
Kým my na Slovensku zápasíme s problémami v zdravotníctve a školstve, západné štáty vytvárajú strategické plány pre prípad kríz spôsobených vojnou.
Okrem zabezpečenia kapacít pre dostatok vojenského vybavenia a personálu idú prispôsobiť mnoho oblastí verejného života pre prípad ohrozenia.
Od riadenia verejnej správy cez riadenie kritickej infraštruktúry, ako energetické zásobovanie alebo telekomunikácia, až po celý zdravotnícky systém.
Nemecko pripravuje tamojšie zdravotníctvo na to, že bude pripravené pomáhať zraneným z krajín, ak by bola dotknutá niektorá z krajín vo výhodnej časti Európy susediaca s Ukrajinou.
Najneskôr v lete by sa mali schvaľovať príslušné zákony, na ktoré by mali nadviazať praktické cvičenia.
Kedysi v časoch komunizmu žiaci zvykli mať branné cvičenia, na ktorých sa učili správať v prípade krízy. Napríklad deti sa učili nasadzovať si plynové masky. Každá samospráva mala odložené takéto veci pre civilnú ochranu.
Keďže riešenie vojnového konfliktu je zatiaľ v nedohľadne, zrejme čoskoro sa dočkáme čiastočného návratu v čase.
Každý predstaviteľ štátu na Slovensku by sa mal v týchto časoch správať zodpovedne v záujme blaha celej spoločnosti.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram