TopTip

Blízkovýchodná rada cirkví varuje pred rozpadom Libanonu

Blízkovýchodná rada cirkví varuje pred rozpadom Libanonu zdroj foto: pexels.com

Pre situáciu v Libanone je podľa slov ekumenickej „Blízkovýchodnej rady cirkví“ (Middle East Council of Churches / MECC) charakteristický bezmedzný chaos. Ak sa tomu nebude čeliť drastickými opatreniami, hrozí „definitívny rozpad spoločnosti a štátu v Libanone“, varuje MECC podľa správy nemeckej Katolíckej spravodajskej agentúry (KNA).

Situácia dosiahla nové maximum výbuchom skladu pohonných hmôt v severolibanonskom regióne Akkar počas uplynulého víkendu s najmenej 28 mŕtvymi. Možno ju označiť za „abnormálnu a neprijateľnú“ a volá po mimoriadnych opatreniach.

Podľa MECC sociálna súdržnosť v Akkare a ďalších častiach krajiny zároveň ukazuje mieru solidarity medzi Libanončanmi. Toto naznačuje, že „stále ešte existujú hodnoty a dôstojnosť, ktoré je možné zachrániť pre sľubnú budúcnosť“.

Maronitský patriarcha varuje

Maronitský patriarcha a kardinál Bútros Bečara Rai medzitým varoval pred politickou alebo konfesionálnou inštrumentalizáciou najnovšieho výbuchu. Táto katastrofa by sa dala „využiť na vyvolanie ešte bolestivejších udalostí, ktoré by Libanon a jeho ľudia už nedokázali uniesť (...),“ povedal patriarcha podľa pondelkovej správy denníka „Orient le Jour“.

Inštrumentalizácia výbuchu by mohla oživiť sociálne napätie v regióne, povedal Rai. Vyzval politikov a bezpečnostné orgány, aby zaistili kontrolu nad situáciou.

V prevažne kresťanmi obývanej obci Tleil neďaleko sýrskych hraníc v nedeľu vybuchol sklad pohonných hmôt, ktoré boli zrejme určené na pašovanie do Sýrie. Podľa správ miestnych médií pri explózii zahynulo najmenej 28 ľudí a 79 osôb bolo zranených, z nich niektoré vážne. Ďalší ľudia sú stále nezvestní. Medzi obeťami sú aj početní obyvatelia okolitých sunnitských dedín, čo podľa "Orient le Jour" vyvoláva obavy zo šírenia náboženského napätia.

Príčina výbuchu bola spočiatku nejasná. Podľa správ libanonskej televízie MTV sa v blízkosti skladu zdržiavalo množstvo ľudí, aby dostali pohonné hmoty. Situácia v dodávkach pohonných hmôt v Libanone sa nedávno ešte viac zhoršila. Podľa „Orient le Jour“ došlo v nedeľu večer k celonárodnému výpadku elektrickej energie. Štátny dodávateľ elektriny Electricite du Liban (EDL) to zdôvodnil nezákonným preťažením ôsmich prenosových staníc v Bejrúte a južnom Libanone a vyzval bezpečnostné sily, aby zasiahli.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.