TopTip

Biskupi iniciovali zbierku na pomoc Blízkemu východu

Biskupi iniciovali zbierku na pomoc Blízkemu východu TK KBS

Vďaka pápežovej návšteve Iraku si môže cirkev na Slovensku i vo svete uvedomiť, že sú ľudia, ktorí dnes nebojujú len s pandémiou, ale aj s otázkami holej existencie. Poukázal na to hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara. Františkova návšteva blízkovýchodnej krajiny podľa neho nepriniesla len posolstvo bratstva a rešpektu, ale veriacich tiež pozýva k aktívnej pomoci ťažko skúšaným bratom a sestrám. Biskupi aj preto iniciovali ďalšiu zbierku na pomoc Blízkemu východu. 

Pápež cestoval do Iraku aj preto, aby povzbudil kresťanských veriacich, ktorí sa v krajine rozhodli zostať aj po vyčíňaní teroristov takzvaného Islamského štátu. Chcel im dodať vieru a nádej, že budú znova žiť v pokoji. Apoštolskú cestu hodnotí hovorca KBS Martin Kramara: „Išiel tam ako posol mieru a posol bratstva. Nielen medzi sebou navzájom, ale aj s moslimami aj s jezídmi, šiitmi, sunitmi medzi moslimami, s každou jednou skupinou obyvateľstva hľadať cesty priateľstva, bratstva, cesty obnovy. Čiže na celý ten Blízky východ pápež priniesol snahu o nastolenie pokoja a o lepšiu spoluprácu, lepšiu budúcnosť.“
Veriaci mimo Iraku sa môžu po návšteve viac zamyslieť nad tým, že sú krajiny, ktoré okrem COVIDu bojujú aj s ďalšími existenčnými problémami. „Vidíme, čo to znamená, keď si len v uplynulých rokoch, desaťročiach mnohé rodiny prežili strašné veci. Katastrofálne, krvavé. Útek, stratu svojho obydlia, stratu svojich blízkych, a teraz sa s tým musíte vyrovnať. Myslím, že je to pre nás výzva nesťažovať sa až tak priveľa na to, čo my prežívame, a mať otvorené srdce pre tých, ktorí sa majú ťažšie, ako sa máme my, a zároveň pomôcť,“ povedal Martin Kramara.
Jednou z možností je zbierka na pomoc prenasledovaným kresťanom a utečencom na Blízkom východe. Slovenskí biskupi ju vyhlásili na piatu pôstnu nedeľu, 21. marca. „Nám bola poskytnutá pomoc v minulosti, keď sme sa my snažili nejako zotaviť z rokov komunizmu, teraz potrebujú zase ďalší,“ zdôraznil.
Do zbierky sa môže verejnosť zapojiť už teraz zaslaním daru priamo na účet. Informácie sú na stránke utecenci.kbs.sk.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.