TopTip

Biskup Peter Beňo: Evanjelium šírim s úsmevom

Biskup Peter Beňo: Evanjelium šírim s úsmevom Biskup Peter Beňo počas rozhovoru na fare v Skalke nad Váhom

Nový pomocný biskup Nitrianskej diecézy je poslucháčom Rádia LUMEN dobre známy ako rektor Diecéznej svätyne na Skalke. Od leta sa naplno sťahuje do Nitry a čaká ho aj zdokonaľovanie v cudzom jazyku.

Napriek tomu, že ste boli vysvätený za biskupa už koncom apríla, ešte do konca júna ste pôsobili vo svojom dovtedajšom pôsobisku, vo farnosti Skalka nad Váhom. Ako to brali vaši farníci, že na dva mesiace majú biskupa aj za svojho farára?

Jedno oko sa teší a druhé plače. Nažívali sme si v tejto farnosti veľmi pekne. Určite sú aj hrdí na to, že ich pán farár je teraz biskupom. Pred pár dňami sme spoločne kosili lúky pod kláštorom na Skalke. Jedna pani z pútnickej skupiny sa pýtala farníkov, či ten, čo kosí, je pán biskup Judák. A farníci povedali, že nie, to je náš skalský biskup. Takže prináša to aj takéto úsmevné situácie.

V máji a júni som bol „pendlerom“ medzi Nitrou a Skalkou. Na pár dní na biskupstve a pár dní ešte vo farnosti.

Vaše biskupské heslo je Cognovimus caritatem Dei! Spoznali sme Božiu lásku​! Čím ste sa inšpirovali?

Je to pomenovanie toho, čo cítim vo svojom živote. Stále ma sprevádza Božia láska. A nielen mňa. Len si to niekedy neuvedomujeme. Moje povolanie je odpoveďou na túto Božiu lásku.

V Skalke nad Váhom sme sa s vami stretli aj na púti Rádia LUMEN pred niekoľkými rokmi. Dnes pútnik vidí, že sa tu veľa vecí mení k lepšiemu. Je tu nový pútnický dom. Museli ste si niekedy aj vy obliecť montérky a priložiť ruku k dielu?

Na Skalke som od roku 2014. Od pána biskupa Judáka som vtedy dostal poslanie zveľadiť toto miesto. Veľmi mi záležalo, aby ľudia na tomto pútnickom mieste našli kňaza a sviatostný život i náboženské podujatia, ktoré nie sú v každej farnosti. Dnes sa to podarilo. Mám radosť aj z pútnického domu, ktorý je celkom nový a má veľmi peknú obsadenosť. A hoci nie som nejaký veľký remeselník, pracovný odev som si obliekol viackrát a pracoval som aj manuálne. Búrali sme starý domček a prišla výborná partia mojich bývalých farníkov z Kysúc. Sú to pekné spomienky.

Stali ste sa tak trochu popularizátorom života svätých pustovníkov Andreja Svorada a Beňadika. Vstúpili aj vám nejakým spôsobom do života?

Je potrebné hľadať si chvíle ticha a samoty, aby sme vyrovnávali tlak z okolitého sveta. Vtedy vieme veci vytriediť, vyhodnotiť. V tieni našich pustovníkov som vnímal aj jednu výzvu: Nájsť vyrovnanosť medzi prácou a oddychom. Nie sme tu len preto, aby sme pracovali, ale aby sme aj žili. No a poviem aj tak žartovne, že osožné by bolo, keby som si osvojil aj ich štýl askézy. (smiech)

Pristavme sa aj pri okolnostiach vášho biskupského menovania. Čo na to povedali vaši rodičia?

Nikomu som o tom nemohol povedať, ani rodičom. Dozvedeli sa to až z vysielania Rádia LUMEN o 12:00. Bolo to pre nich veľmi veľké prekvapenie.

Z osobných stretnutí vás považujeme za skromného a vnútorne radostného človeka. Je to naozaj tak?

Ja s humorom hovorím, že čo iné nám na tomto svete ostáva, ako sa aj pousmiať nad niektorými vecami v živote. Som hlboko presvedčený, že ak je evanjelium radostná zvesť, ohlasuje sa s veselou tvárou. Ja viem, že sú v živote aj problémy, ale to podstatné posolstvo je, že Boh nás má všetkých rád a pripravuje nám miesto v nebi. A to je dôvod na veľkú radosť.

Nitra, ktorá bude vaším novým pôsobiskom, sa veľmi úzko spája s cyrilometodským duchovným dedičstvom. Každý rok, 5. júla, počujeme výzvu, aby sme si ho zachovali. Akoby ste vy charakterizovali cyrilometodské dedičstvo, čo to vlastne je?

Toto slovné spojenie používam veľmi často. Kostol v mojej rodnej dedine je zasvätený práve svätým Cyrilovi a Metodovi. Za oltárom máme veľký obraz vierozvestcov a na oltári nápis „Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane“. Celé detstvo som rástol v našom chráme pod týmto obrazom. A čo to znamená? V prvom rade je to výzva zachovať posolstvo evanjelia, ktoré sme dostali od predchádzajúcich generácií. Sme zaviazaní, aby sme to vedeli odovzdať aj generáciám, ktoré prídu po nás.

Toto leto bude pre vás iné. Zrejme vás čaká menej oddychu, ako napríklad pred rokom...

Ešte zo začiatku leta ma čaká účasť na niektorých púťach, na liturgických sláveniach. Potom sa vyvinula situácia asi tak, že by som mohol ísť na kurz taliančiny. Tento jazyk je veľmi dôležitý v komunikácii v rámci Cirkvi. Veľmi by som potreboval osvojiť si tento jazyk, takže vrátim sa do školských lavíc.

Aké je vaše prianie pre Rádio LUMEN?

Veľmi si vážim prácu Rádia LUMEN. Vidím, čo robíte pre dobro veriacich a dobro Cirkvi. Mnohí ľudia mi hovoria o bohoslužbách, reláciách, ktoré pôsobia formačne. Želám vám, aby ste aj pôsobením Božieho Ducha v tomto smere vedeli vytrvať.

Pred farou s Radovanom Pavlíkom, riaditeľom PRE LUMEN, n.o.

3 Naj biskupa Petra Beňa:

Najobľúbenejší nápoj

Už niektorí aj v mojom ďakovnom príhovore na biskupskej vysviacke postrehli, že som sa vtedy pred slávnostným obedom prihlásil k tým, ktorí sa už tešia na čerstvé, orosené. V lete si rád dám pivo...

Najobľúbenejší film

Dobrý vojak Švejk

Najkrajšia spomienka z detstva

Spomienka na celé detstvo je v mojom prípade veľmi pekná. Zažil som krásne detstvo v prostredí rodiny, starých rodičov. Pásli sme kravu, veľa času sme trávili na ihrisku hraním futbalu či hrou v lese.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.