TopTip

Biskup Marek Forgáč mal svätú omšu za obete sexuálneho zneužívania

Biskup Marek Forgáč mal svätú omšu za obete sexuálneho zneužívania TK KBS

Cirkev vo viacerých krajinách na prvý piatok Veľkého pôstu prežívala Deň modlitby za obete zneužívania. Aj u nás na Slovensku sme sa ku týmto modlitbám pripojili. Košický pomocný biskup Marek Forgáč, ktorý je predsedom Komisie Konferencie biskupov Slovenska pre prípady sexuálneho zneužívania maloletých, na tento úmysel slúžil súkromnú svätú omšu. 

 

S iniciatívou vzniku tohto dňa prišla Pápežská komisia pre ochranu maloletých, ktorá bola založená pápežom Františkom. Popri súčasných viditeľných trápeniach je potrebné pamätať aj na skryté formy utrpenia a spoločne prosiť za silu pre tých, ktorí trpia. Uviedol košický pomocný biskup Marek Forgáč, predseda Komisie Konferencie biskupov Slovenska pre prípady sexuálneho zneužívania maloletých: „Slúžim svätú omšu za obete zneužívania. Určite ani my na Slovensku nie sme uchránení od týchto foriem zla, ktoré sa môžu vyskytnúť v našich spoločenstvách, ale tento úmysel je všeobecne za všetkých. Sú tu skryté utrpenia niektorých ľudí a chcem pamätať na všetkých, ktorí sa takýmto spôsobom trápia.“

 

Od roku 2019 pôsobí v Košiciach aj centrum, ktoré vyvíja aktivity smerujúce ku konkrétnej pomoci zneužívaným. „Na Teologickej fakulte bolo prednedávnom založené Centrum na ochranu maloletých, ktoré spolupracuje aj s inými inštitúciami a ktoré okrem konkrétnej pomoci, ak by sa vyskytli nejaké prípady, tak má za úlohu aj pripravovať osvetu v tejto oblasti, organizovať rôzne kurzy. Na Teologickej fakulte beží kurz s názvom Safeguarding v spolupráci s Pápežskou Gregorovou univerzitou, kde v priebehu niekoľkých víkendových stretnutí sa ponúka štúdium tejto problematiky ochrany maloletých,“ povedal biskup Forgáč.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.