Celková čiastka
Zostávajúci čas
Poľská biskupská konferencie zverejnila v piatok 15. mája 2020 príspevok, ktorý na žiadosť emeritného krakovského arcibiskupa Stanislava kardinála Dziwisza napísal emeritný pápež Benedikt XVI. k 100. výročiu narodenia pápeža Jána Pavla II.
Emeritný pápež z Bavorska podáva dojímavé svedectvo o svojom svätorečenom predchodcovi, ktorému 24 rokov pomáhal ako prefekt Kongregácie pre náuky viery:
Keď bol kardinál Wojtyła 16. októbra 1978 zvolený za nástupcu svätého Petra, Cirkev sa nachádzala v dramatickej situácii. Porady (druhého vatikánskeho) koncilu boli verejnosti prezentované ako spor o samotnú vieru, ktorej sa tak zdal byť odňatý jej charakter neklamnej a nedotknuteľnej istoty... A tak na nového pápeža čakala vskutku pre človeka sotva zvládnuteľná úloha. No od prvého okamihu sa stalo, že Ján Pavol II. vzbudil nové nadšenie pre Krista a jeho Cirkev. Predovšetkým zostáva jeho kázeň na začiatku jeho pontifikátu so zvolaním „Nebojte sa! Otvorte, ba dokorán otvorte brány Kristovi!“ Tento tón určoval nakoniec celý jeho pontifikát a urobil z neho oslobodzujúceho obnoviteľa Cirkvi. Predpokladom pre to bolo, že nový pápež prišiel z krajiny, v ktorej bola recepcia koncilu pozitívna: Rozhodujúca nebola pochybnosť o všetkom, ale radostná obnova všetkého.
Vo svojom príspevku k 100. nedožitým narodeninám pápeža Jána Pavla II. emeritný pápež Benedikt XVI. vyzdvihol Božie milosrdenstvo ako stred teológie Jána Pavla II.:
Dnes sa mi zdá dôležité poukázať predovšetkým na skutočný stred, z ktorého treba vychádzať pri čítaní posolstva rozličných textov (Jána Pavla II.). Tento stred nám všetkým dôrazne ukázala hodina jeho smrti. Pápež Ján Pavol II. zomrel v prvých hodinách sviatku Božieho milosrdenstva, ktorý zaviedol... Keď Ján Pavol II. naposledy vydýchol, práve sa začal po modlitbe prvých vešpier sviatok Božieho milosrdenstva. Osvetlil hodinu jeho smrti: Svetlo Božieho milosrdenstva je tak útešným posolstvom o jeho smrti. Vo svojej poslednej knihe „Pamäť a identita“, ktorá bola publikovaná takmer v predvečer jeho smrti, pápež ešte raz súhrne predstavil posolstvo o Božom milosrdenstve. Poukazuje na to, že sestra Faustína zomrela ešte pred hrôzami druhej svetovej vojny, ale už darovala Pánovu odpoveď na všetko to neznesiteľné. Bolo to tak, akoby Kristus chcel skrze Faustínu povedať: „Zlo nebude mať definitívne víťazstvo. Veľkonočné tajomstvo potvrdzuje, že dobro nakoniec zvíťazí, že život triumfuje na smrťou a láska nad nenávisťou“.
Benediktov list v kompletnom slovenskom preklade nájdete tu.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram