Celková čiastka
Zostávajúci čas
Pri príležitosti 100. výročia narodenia sv. Jána Pavla II., ktoré pripadá na pondelok 18. mája, zverejnil Vatikán list emeritného pápeža Benedikta XVI., v ktorom spomína na svojho predchodcu a rozjíma nad niektorými aspektmi jeho pontifikátu a života. „Hneď spočiatku Ján Pavol II. ukázal svoju schopnosť prebúdzať obnovený obdiv ku Kristovi a k jeho cirkvi,“ píše emeritný rímsky biskup a pokračuje: „Na začiatku stála iniciátor slová jeho pontifikátu, jeho výkrik: »Nebojte sa! Otvorte, otvorte dokorán dvere Kristovi!« Tento tón charakterizoval celý jeho pontifikát a vďaka nemu sa stal obnoviteľom a osloboditeľom cirkvi. (...) Pápežovi išlo celý život o to, aby objektívnemu centre kresťanskej viery – učenie o spáse – sa u neho samotného dostávalo subjektívneho prijatie a aby toto prijatie bolo umožnené aj ostatným. Vďaka vzkriesenému Kristovi je Božie milosrdenstvo pre všetkých.“
Františkove posolstvá
Okrem tohto listu boli zverejnené aj dve posolstvá súčasného Svätého otca Františka. Prvým z nich je posolstvo k 106. Svetovému dňu migrantov a utečencov, ktoré má v čase ešte stále trvajúcej migračnej krízy, ktorá sa začala v roku 2015, mimoriadny význam. V posolstve pápež pripomína dnes už trochu pozabudnutú apoštolskú konštitúciu Exsul Familia pápeža Pia XII. z roku 1952. Z nej si pomohol námetom biblického príbehu „útek svätej rodiny do Egypta“: „Počas úteku do Egypta zažil Ježiš so svojimi rodičmi tragický osud vysídlených osôb a utečencov, ktorý sa vyznačuje strachom, neistotou a neistotou. Bohužiaľ, v dnešnej dobe sa milióny rodín môžu stotožniť s touto smutnou realitou. Takmer každý deň televízia a noviny prinášajú správy o utečencoch utekajúcich pred hladom, vojnou a inými vážnymi nebezpečenstvami. Správy o tých, ktorí hľadajú bezpečnosť a dôstojný život pre seba a pre svoje rodiny,“ píše František.
Súčasne predložil šesť párov slovies, ktoré „sa zaoberajú veľmi praktickými činmi a sú spolu spojené vo vzťahu príčiny a následku“. Každý z týchto slovesných párov doplnil pápež vhodným biblickým citátom. V posolstve uvádza, že „Musíme vedieť, aby ste pochopili. Aby sme mohli slúžiť, musíme byť blízko. Aby sme sa mohli zmieriť, musíme počúvať. Sám Boh nás to naučil tak, že poslal svojho Syna na svet. Aby sme mohli rásť, je potrebné zdieľať. Aby sme mohli propagovať, musíme byť zapojení. Pri budovaní je potrebné spolupracovať,“ uzatvára František výpočet svojich odporúčaní pri príležitosti Dňa migrantov a utečencov.
Súčasne bolo zverejnené aj pápežovo posolstvo k Medzinárodnému dňu zdravotných sestier, ktorý sa tento rok vzhľadom ku koronavírovej epidémii pripomínal obzvlášť výrazne prakticky všade vo svete. „V tomto kritickom čase, poznačenom svetovou zdravotnou krízou vyvolanou vírusovou pandémiou Covidu-19, sme znovu objavili, akú významnú úlohu zohrávajú zdravotné sestry a tiež pôrodné asistentky. Denne sme svedkami odvážneho a obetavého svedectva zdravotníkov, obzvlášť zdravotných sestier a ošetrovateľov, ktorí s profesionalitou, sebaobetovaním, zmyslom pre zodpovednosť a láskou k blížnemu pomáhajú zasiahnutým vírusom, vystavujúc ohrozeniu aj vlastné zdravie,“ napísal Svätý otec a pokračoval výzvou k politikom: „V mnohých krajinách pandémia vyniesla na svetlo aj veľa nedostatkov v oblasti zdravotnej starostlivosti. Preto sa obraciam na predstaviteľov štátov celého sveta, aby investovali do zdravotníctva ako primárneho spoločného dobra, a to posilnením štruktúr a zamestnávaním väčšieho počtu zdravotných sestier a ošetrovateľov, aby sa tak všetkým zabezpečila primeraná starostlivosť, rešpektujúc dôstojnosť každej osoby.“
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram