TopTip

Bartolomej si pripomenul obete ukrajinskej vojny

Bartolomej si pripomenul obete ukrajinskej vojny zdroj foto: pexels.com

Ekumenický patriarcha Bartolomej opäť viedol tradičnú odpustovú slávnosť v mariánskom kláštore Sumela na severovýchode Turecka. Na bohoslužbe sviatku Zosnutia Presvätej Bohorodičky sa 15. augusta zúčastnili početní pravoslávni veriaci z Turecka i ďalších krajín, ako informoval portál „Phos phanariou“. V rámci bohoslužby sa uskutočnila aj vysviacka diakona pochádzajúceho z Ukrajiny. Patriarcha Bartolomej vo svojej kázni opäť pripomenul obete vojny na Ukrajine.

Už v nedeľu večer v Trabzone Bartolomej viedol večiereň, ktorou sa začalo slávenie najväčšieho mariánskeho sviatku v Pravoslávnej cirkvi. Pravoslávne vešpery sa konali v miestnom rímskokatolíckom kostole Panny Márie. Bartolomej poďakoval za ekumenickú pohostinnosť rímskokatolíckemu biskupovi Paolovi Bizzetimu, ktorý sa osobne zúčastnil na pravoslávnych vešperách. Patriarcha zdôraznil, že Pravoslávnu a Katolícku cirkev úzko spája uctievanie Božej Matky. Patriarcha si aj v Trabzone pripomenul obete ukrajinskej vojny.

Mariánska odpustová slávnosť v Sumele 15. augusta každoročne priláka tisíce pravoslávnych veriacich z Turecka a mnohých ďalších krajín do slávneho mariánskeho kláštora vytesaného do útesu. Od mája 2022 je monastier Sumela opäť plne otvorený pre návštevníkov. Po uzavretí pre reštaurátorské práce v roku 2015 boli prvé časti kláštora znovu sprístupnené pre návštevníkov v roku 2019. Ďalší otvárací krok nasledoval v roku 2020 a teraz je už prístupný celý monastier.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Alleinstehende Doppelgarage mit Satteldach und breiten Garagentoren

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.