TopTip

Bartolomej: moskovský patriarcha sa má postaviť Putinovi

Bartolomej: moskovský patriarcha sa má postaviť Putinovi zdroj foto: pexels.com

 

Konštantínopolský ekumenický patriarcha Bartolomej vyjadril nevôľu nad podporou vojny Ruska proti Ukrajine moskovským pravoslávnym patriarchom Kirillom. V rozhovore pre grécku televíziu ERT v utorok večer čestná hlava svetového pravoslávia hovorila o svojom očakávaní, že Kirill odsúdi ruskú inváziu na Ukrajinu. Ruský patriarcha mal „obetovať svoj trón“ a povedať Vladimírovi Putinovi: „Pán prezident, nemôžem s vami súhlasiť. Odstupujem, odchádzam.“

Možno by Kirill za to skončil vo väzení. Konštantínopolský patriarcha priznal, že nevie, čo by urobil prezident Putin, keby sa vodca ruskej cirkvi postavil proti jeho plánom. Takýto postoj však od Kirilla očakávali aj najvyšší predstavitelia ostatných pravoslávnych cirkví. Bolo nemysliteľné, aby cirkev nebola proti vojne. Bartolomej si nevie predstaviť, ako sa dokáže moskovský patriarcha ospravedlniť pred svojím vlastným svedomím.

Kirillove vyjadrenia k ruskej útočnej vojne sú v línii šéfa Kremľa Vladimira Putina a už niekoľko týždňov vyvolávajú medzinárodné pobúrenie. Patriarcha ospravedlňoval ruskú vojenskú operáciu ako „metafyzický boj“ dobra proti zlu zo Západu. Kirill už celé roky propaguje ideológiu „ruského sveta“, ktorý zahŕňa aj Ukrajinu.

Šéf oddelenia pre vonkajšie vzťahy Moskovského patriarchátu metropolita Hilarion (Alfejev) naďalej odmieta akúkoľvek kritiku patriarchovho postoja k ruskej útočnej vojne na Ukrajine a takisto obvinenia z možnej spoluzodpovednosti na základe ofenzívnej podpory prezidenta Vladimira Putina. „Cirkev nemôže preberať zodpovednosť za politické rozhodnutia a za to, čo robí armáda. Cirkev má len zbraň modlitby,“ zdôraznil metropolita Hilarion v utorkovom rozhovore pre ORF.

Keď sa začalo to, čo Hilarion nazval „vojenská operácia“ na Ukrajine, vo všetkých ruských pravoslávnych chrámoch sa „s patriarchovým požehnaním modlilo za obnovenie mieru“. Hilarion zároveň pripustil, že odvrátenie sa čoraz väčšieho počtu farností od Moskovského patriarchátu predstavuje „veľkú skúšku“ pre jednotu cirkvi.

Čo sa týka rozdielneho názoru Východu a Západu na vojnu na Ukrajine, „minister zahraničia“  Moskovského patriarchátu zdôraznil: „Teraz existujú dva informačné priestory: Jednu verziu udalostí počúvame v Rusku. Úplne inú verziu počúvajú ľudia na Západe.“ Podľa Hilariona obe strany sa musia snažiť porozumieť si. V opačnom prípade sa konflikt prehĺbi a môže prerásť do globálneho konfliktu: „Pretože náš svet sa zmenil na sud s pušným prachom.“

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Projet de petite maison pour terrain étroit avec toit à pignon.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.