TopTip

Aténsky arcibiskup vyzýva k väčšej zodpovednosti za životné prostredie

Aténsky arcibiskup vyzýva k väčšej zodpovednosti za životné prostredie zdroj foto: pexels.com

Vzhľadom na dramatické lesné požiare v Grécku aténsky arcibiskup Hieronymos (Liapis) vyzval na väčšiu ochranu klímy. Je „hlboko šokovaný“ a v myšlienkach pri všetkých dotknutých ľuďoch a ostatných živých bytostiach, ktoré sú ohrozené požiarom. „Jedného dňa musíme zvážiť vlastnú zodpovednosť za životné prostredie a prírodu, ktorú nám dal Stvoriteľ, a pochopiť, že účinná reakcia na zmenu klímy je jednou z najväčších výziev 21. storočia pre ľudstvo,“ povedal arcibiskup.

Ako konkrétnu pomoc aténska archieparchia otvorila tábory, aby ubytovala postihnutých z tohto regiónu. Arcibiskup Hieronymos okrem toho požiadal všetky monastiere, aby akýmkoľvek spôsobom pomohli obetiam. Charitu Aténskej archieparchie Apostoli poveril, aby pokryla najnaliehavejšie potreby postihnutých. Z iniciatívy Svätej synody Gréckej pravoslávnej cirkvi sa medzi regiónmi vymieňajú aj informácie o možnostiach ubytovania v cirkevných zariadeniach.

Ekumenický patriarcha Bartolomej uistil gréckeho premiéra Kyriakosa Mitsotakisa o svojej osobnej podpore i podpore Konštantínopolského patriarchátu pre postihnutých požiarom. Modlí sa za záchranu „duchovenstva, ľudí a prírodného prostredia“, o ktorého ochranu by sme sa mali snažiť „my všetci“ ako „spoločne zodpovední“.

Austrálska arcidiecéza Ekumenického patriarchátu začala zbierať finančné prostriedky pre Grékov postihnutých lesnými požiarmi. Austrálsky arcibiskup Makarios (Griniezakis) vyjadril svoju sústrasť a vyzval Austrálčanov gréckeho pôvodu na podporu. Aj keď trpeli pandémiou koronavírusu a jej ekonomickými následkami, mali by kresťanskú náuku previesť do praxe a pomôcť ľuďom v Grécku.

Na spoločnú zodpovednosť za ochranu životného prostredia poukázal aj grécky arcibiskup Ameriky Elpidophoros (Lambriniadis). Preto je veľmi dôležitá aj „jednota a spolupráca celého ľudstva“ v boji proti požiarom - nielen v Grécku a Kalifornii, ale aj v ďalších postihnutých krajinách, ako Turecko, Albánsko a Taliansko. Ocenil solidaritu, ktorá sa prejavuje v rýchlej pomoci ostatných štátov Grécku. Tvárou v tvár nielen lesným požiarom, ale aj topiacemu sa ľadu, búrkam a záplavám, „by sme sa mali zamyslieť nad zlom, ktoré sme pre naše sebectvo a blaho zapríčinili v stvorení“. Príroda sa obráti proti ľuďom a tí prídu o všetko, varoval arcibiskup. Americká archieparchia taktiež zahájila kampaň s cieľom poskytnúť finančnú podporu Grécku.

Zdroj: Noek

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.