TopTip

Asistované sčítanie sa bude dať urobiť aj na jeseň

Asistované sčítanie sa bude dať urobiť aj na jeseň TK KBS

Sčítanie obyvateľov na Slovensku bude v pôvodne plánovanom termíne, teda od 15. februára do 31. marca. Poslanci parlamentu však schválili posun asistovaného sčítania. To by sa mohlo dať vykonať aj neskôr, a to do konca októbra. Dôvodom je, aby sa v čase vrcholiacej pandémie predišlo ďalšiemu zvýšeniu ohrozenia zdravia. Asistované sčítanie je určené pre ľudí, ktorí nedokážu sami vyplniť formulár na sčítanie prostredníctvom internetu. Pre týchto občanov by mali byť zriadené kontaktné miesta alebo príde k nim asistent priamo domov. 

 

Proti sčítaniu obyvateľov za pôvodných podmienok sa postavila Kresťanská únia a mimoparlamentné hnutie Spolupatričnosť. Navrhovali presunúť sčítanie obyvateľov na jeseň. Zákon, ktorý do parlamentu predložila vláda, napokon sčítanie nepresunie, len umožní urobiť takzvané dosčítanie. „Bolo potrebné zamedziť ohrozeniu zdravia všetkých zúčastnených. My sme podporili tento návrh zákona, ktorý i keď nepresunie, zefektívni procesy sčítania, aby boli kvalitné a komplexné,“ povedala pre Rádio LUMEN poslankyňa Národnej rady SR (OĽaNO) a predsedníčka Kresťanskej únie Anna Záborská.


Hovorkyňa sčítania obyvateľov Jasmína Stauder vysvetlila, že ľudia, ktorí sa nie sú schopní sčítať sami prostredníctvom internetu, môžu počkať do apríla a Štatistický úrad ich bude informovať, ako ďalej. „Od 1. apríla im budú v zmysle pandemickej situácie poskytnuté ďalšie informácie a inštrukcie,” uviedla.


Predseda Združenia kresťanských seniorov a bývalý predseda Štatistického úradu Peter Mach posun asistovaného sčítania obyvateľov víta. „Je určite bezpečnejšie, keď bude epidemiologická situácia lepšia. Bolo by užitočné, keby všetci, čo môžu, sa sčítali v pôvodne stanovenom termíne. Pokiaľ majú možnosť, a zákon o sčítaní hovorí, že sčítať ich môže aj blízka osoba, tak aby túto možnosť využili,“ povedal pre Rádio LUMEN.


K sčítaniu obyvateľov a ku pravdivému vyplneniu údajov pozývajú aj slovenskí biskupi. V pastierskom liste na začiatku roka uviedli, že prihlásenie sa ku svojej cirkvi má za úlohu utvoriť čo najvernejší obraz o náboženskom stave obyvateľov Slovenska.

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.