TopTip

Arménsko dostalo vatikánsku nunciatúru

Arménsko dostalo vatikánsku nunciatúru zdroj foto: pexels.com

V arménskom hlavnom meste Jerevane otvorili vatikánsku nunciatúra. Diplomatické vzťahy medzi Svätou Stolicou a Arménskom existujú už približne 30 rokov. Dosiaľ bola príslušná pre Arménsko apoštolská nunciatúra v Gruzínsku s úradujúcim nunciom arcibiskupom Josem Bettencourtom.

Substitút na Vatikánskom štátnom sekretariáte arcibiskup Edgar Peña Parra poďakoval v Jerevane arménskej vláde a arménskemu veľvyslancovi pri Svätej stolici Garenovi Nazarianovi za ich angažovanosť. „Som si istý, že táto apoštolská nunciatúra bude pre Arménsko a svetové spoločenstvo symbolom potreby stavať mosty, vytvárať príležitosti na stretnutie a kráčať novými cestami za spravodlivým a trvalým mierom v tomto regióne,“ povedal arcibiskup Peña Parra podľa rukopisu prejavu, ktorý v stredu zverejnil Vatikán.

Substitút dúfa, že nová nunciatúra posilní aj priateľstvo a bratstvo medzi Arménskou apoštolskou cirkvou a miestnymi katolíckymi komunitami – so všetkými ich rôznymi obradmi, dodal arcibiskup. „Sme odhodlaní pokračovať na ceste spolupráce kvôli spoločnému dobru a celkovému rozvoju arménskeho ľudu.“

Edgar Peña Parra sa zmienil o mnohých katolíckych zariadeniach v sociálnej a vzdelávacej oblasti, ako aj v charitatívnom sektore. V arménskej komunite pôsobia už desaťročia, aj keď si to občas vyžaduje „jasnejšie právne postavenie a usmernenia pre ich prácu a aktivity“. „Fyzická prítomnosť apoštolskej nunciatúry sa určite ukáže ako pomoc pri objasňovaní otázok a pri hľadaní uspokojivých riešení vhodnými právnymi prostriedkami,“ povedal druhý muž na Štátnom sekretariáte.

Pápež František len pre niekoľkými týždňami prijal nového patriarchu Arménskej katolíckej cirkvi Raphaela Francoisa Minassiana, ďalej hlavu Arménskej apoštolskej cirkvi katholika-patriarchu Karekina II. a krátko nato arménskeho prezidenta Armena Sarkissiana. Arménsko je považované za prvý kresťanský národ v dejinách, kresťanstvo sa tam stalo oficiálnym náboženstvom pred viac ako 1700 rokmi.

Zdrpj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.