Celková čiastka
Zostávajúci čas
Katolícka cirkev v Argentíne vyzvala prezidenta Javiera Mileiho, aby v rámci svojich tvrdých reforiem v záujme obnovy nadmerne zadlženej krajiny venoval väčšiu pozornosť sociálnym zložkám. Predseda Argentínskej biskupskej konferencie Marcelo Daniel Colombo (63) v rozhovore pre nemeckú Katolícku tlačovú agentúru (KNA) v Buenos Aires povedal, že následky úsporných opatrení budú musieť znášať predovšetkým chudobnejšie vrstvy obyvateľstva.
„Hovorím o dôchodcoch, o ľuďoch bez trvalého zamestnania, bez práce. O tých ľuďoch, ktorí ešte stále nemajú aspoň minimálnu mzdu,“ povedal arcibiskup mesta Mendoza. Tvrdosť reformného kurzu pociťuje aj časť strednej triedy, ktorá nemá veľké kapacity na výdavky alebo spotrebu.
Arcibiskup Colombo sa zároveň vyslovil za väčšiu slušnosť v politickej diskusii. „V každom prípade musíme konštatovať, že existuje bujarý, veľmi agresívny politický jazyk, ktorému chýba pochopenie pre to inštitucionálne. My však veríme, že inštitúcie slúžia demokracii a spoločenskému životu. Argentína potrebuje mosty, konsenzus a dialóg. Zlomy a tento prehnaný jazyk nám nikdy nepriniesli nič dobré,“ povedal arcibiskup.
V súvislosti s diskusiou o tom, ako sa vyrovnať s vojenskou diktatúrou v Argentíne v rokoch 1976 až 1983, arcibiskup Colombo pripomenul, že Argentínska biskupská konferencia sprístupnila rôznym spoločenským aktérom príslušné cirkevné archívne dokumenty s cieľom objasniť činnosť cirkvi v tomto období. „Zmierenie si vyžaduje sebakritiku a uznanie toho, čo sa urobilo.“ To si spravidla neuvedomujú všetci zúčastnení. „Osobitne nás bolí, že tí, ktorí sa podieľali na represiách, neposkytli organizáciám miesta, kam boli zmiznutí poslaní, a ani mená, zoznamy mien.“
Predseda Argentínskej biskupskej konferencie vyzval Európu a Južnú Ameriku, aby využili dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a Mercosurom pre spravodlivé vzájomné zaobchádzanie: „Som presvedčený, že všetko, čo podporuje obchod medzi Európou a Latinskou Amerikou, je vítané.“ Dôležitý je „postoj otvorenosti, ktorý umožňuje aj vzájomný prospech, aby mohol nastať rast na oboch stranách dohody a nebol zvýhodňovaný len jeden región alebo jedna krajina“.
Ani jedenásť rokov po zvolení Argentínčania za hlavu cirkvi nie je známy konkrétny termín návštevy Pápeža Františka v rodnej krajine. A predsa arcibiskup Colombo v to pevne dúfa a doslova pripomína: „Návšteva jeho vlasti je jeho želaním a my veríme, že si ho splní, len čo bude môcť.“
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram