TopTip

Arcibiskup Zvolenský: Ľudia by mali vidieť, že kňazi sú šťastní vo svojom povolaní

Arcibiskup Zvolenský: Ľudia by mali vidieť, že kňazi sú šťastní vo svojom povolaní TK KBS

Štvrtá veľkonočná nedeľa sa v cirkvi slávi ako Nedeľa dobrého pastiera. Je to zároveň päťdesiaty ôsmy Svetový deň modlitieb za nové duchovné povolania. 

Svätý Jozef, sen o povolaní, tak znie názov posolstva pápeža Františka k tohtoročnému svetovému dňu modlitieb za kňazské a rehoľné povolania. Hovorí dekan banskobystrickej katedrály Peter Staroštík. „Evanjeliá hovoria o štyroch snoch svätého Jozefa. Boli to Božie výzvy, no nebolo ľahké ich prijať. Po každom sne musel Jozef zmeniť svoje plány a riskovať, obetujúc vlastné plány, aby nasledoval tajomné Božie plány. On mu absolútne dôveroval.“
O duchovnom povolaní hovoril aj nový vysvätený nitriansky pomocný biskup Peter Beňo. „Takto to označil svätý Ján Pavol II., kňazstvo ako dar a tajomstvo, a plne s ním súhlasím. Každá cesta ku kňazstvu, každý jeden ľudský osud je iný a iný a nedá sa ani kopírovať, dá sa len obdivovať a žasnúť, akým spôsobom si Boh povoláva chlapcov a dievčatá aj v dnešnej dobe do svojej služby.“
Vo farnostiach sa konala aj zbierka na kňazské semináre. List do farnosti Spišskej diecézy poslal rektor Kňazského seminára biskupa Jána Vojtašáka v Spišskej Kapitule Peter Majda. „Kňazský seminár je tým miestom, kde podľa slov svätého otca Františka dozrieva sen o povolaní a uskutočňuje sa u každého bohoslovca. V zmysle jeho posolstva môžeme povedať, že podľa príkladu svätého Jozefa aj každý bohoslovec prechádza etapami svojho povolania.“
Za nové kňazské a rehoľné povolania sme sa modlili aj vo vysielaní Rádia Lumen. Nové kňazské a duchovné povolania do zasväteného života sú nesmierne a nenahraditeľné bohatstvo pre nás všetkých. V Európe aj na Slovensku je zreteľný pokles povolaní. Najzákladnejšou príčinou je odkláňanie od ducha evanjelia. Povedal to pre Rádio Lumen predseda Konferencie biskupov Slovenska, arcibiskup Stanislav Zvolenský. Bratislavský metropolita tiež potvrdil, že dnes do seminárov častejšie prichádzajú muži vo vyššom veku oproti tým, ktorí sa na formáciu hlásili v minulosti. 

Cirkev stojí na tom, že potrebuje službu manželov, aby vzrastala v láske v rodinách a novými členmi, a rovnako potrebujeme aj službu kňazov. Hovorí arcibiskup Stanislav Zvolenský, ktorý si tiež uvedomuje fakt, že počet povolaní do duchovného života klesá. „Iste najzákladnejšou príčinou je naše pomalé odkláňanie sa od ducha evanjelia, od obetavosti, od otvorenosti, od služby.“
Cesta k novým kňazským a rehoľným povolaniam i v rodinách, kde je dôležité, aby milovali službu kňazov aj napriek ich slabostiam. „A keby som povedal u kňazov, aby milovali svoje povolanie, aby ľudia videli, že sú šťastní v tom povolaní,“ dodal arcibiskup Zvolenský.
V porovnaní s minulosťou sa v súčasnosti viac mužov rozhoduje pre kňazské povolanie, už keď v spoločnosti nadobudnú nejaké postavenie alebo ukončili iné vysokoškolské vzdelanie. Podľa predsedu Konferencie biskupov Slovenska je to aj z dôvodu veľkého množstva podnetov, ktoré majú dnes mladí ľudia. „Istým spôsobom odďaľujú potom definitívne rozhodnutie vo svojom živote. Tak to vidíme aj vlastne v oblasti manželstva.“ Arcibiskup Zvolenský dodáva, že povolanie je vždy veľkým Božím darom a sme za každé jedno vďační. „Vždy je to veľká vec, takže môžeme to len obdivovať, že vlastne ten proces dozrievania takýmto spôsobom dospeje do bodu, kedy ten človek spozná, že služba kňaza je pre jeho život tá správna cesta,” zdôraznil.
V bratislavskom kňazskom seminári v súčasnosti študuje v šiestich ročníkoch dvadsaťjeden bohoslovcov a ďalší piati sú v pastoračnom ročníku. Z dvadsiatich šiestich seminaristov šestnásti študujú za Bratislavskú arcidiecézu a desiati za Trnavskú.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.