Celková čiastka
Zostávajúci čas
Keď som videl, čo sa deje, bolo mi do plaču. Pred katedrálou som skutočne videl veľa ľudí v slzách a modlitbe, priznal dnes parížsky arcibiskup Michel Aupetit. Ako povedal, uplynulú noc sa okolo katedrály zjednotila celá francúzska spoločnosť. Ukázalo sa, že katedrála Notre Dame je naďalej dušou nášho národa, povedal v rozhovore pre Radio BFM Aupetit.
Dráma pondelkového večera trvala dlho. Nebolo zrejmé, či sa podarí katedrálu zachrániť alebo celá jej štruktúra padne v troskách k zemi, povedal parížsky arcibiskup s odkazom na veľké zásluhy hasičov. Nebolo totiž potrebné len hasiť požiar a schladiť múry, ale urobiť to takým spôsobom, aby sa neprispelo k ich zrúteniu.
Vo chvíli, keď vypukol požiar, už bola katedrála takmer prázdna a opúšťali ju poslední ľudia, ktorí sa zúčastnili na večernej svätej omši. Nenastal teda problém s evakuáciou. Vďaka tomu bolo možné veľa vecí vyniesť. Pravdepodobne sa podarilo zachrániť aj organ, dodáva arcibiskup Aupetit.
Organ z parížskej katedrály Notre Dame patrí k najslávnejším na svete. Prvý postavil v roku 1402 Frederik Schmbanz a v ďalších storočiach ho prestavovali, dopĺňali a modernizovali ďalší významní organári (Pierre Thierry v roku 1733, François-Henry Clicquot v roku 1788, Aristide Cavaillé-Coll v roku 1868). Od poslednej významnej rekonštrukcie v roku 1992 riadi elektroniku počítač. Nástroj má 7 800 píšťal, z nich je 900 historických a 111 tónových registrov na piatich manuáloch.
Parížsky arcibiskup Aupetit hovoril aj solidarite, ktorá prichádza zo všetkých strán. Katedrála Notre Dame vždy priťahovala, dodáva s tým, že na bohoslužbách, ktoré slávil každú nedeľu večer, nikdy nechýbali veriaci. Teraz zo všetkých strán prichádzajú prejavy solidarity a vzmáha sa všeobecná vôľa k rekonštrukcii.
ZDROJ: TKKBS
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram