Celková čiastka
Zostávajúci čas
Európska identita a sprostredkovanie európskych hodnôt. To bola téma vedeckej konferencie, ktorú pripravila Grécko-katolícka teologická fakulta v Prešove. Ponúkla otázky, čo sú to európske hodnoty, ako ich napĺňame, ako sa mení Európa od doby svojho vzniku po dnešok, alebo aké je miesto Slovenska v Európe.
Európska únia vznikla po druhej svetovej vojne ako projekt zmierenia medzi Francúzskom a Nemeckom. Priniesla svojim obyvateľom desaťročia mieru a prosperity. Na začiatku stáli kresťanské hodnoty a ideály. Hovorí organizátor konferencie Michal Hospodár: „Rozprávame o nás, o našom živote o perspektívach európskeho spoločenstva, ktoré sa zomklo cez vojnový konflikt. A tu je príklad, zakladateľ Európskej únie Robert Schuman, ktorý je dnes už ctihodný Boží služobník a ktorý na myšlienke odpustenia medzi Francúzskom a Nemeckom a vzájomného zmierenia vystaval jeden nádherný projekt, ale ktorý nebude mať trvácnosť a dušu, ak odstúpime od jeho základného hodnotového obsahu, to je tá duša kresťanská, ktorá vybudovala európsky svet.“
Jednou z prenášajúcich bola aj europoslankyňa Miriam Lexmann. Na základe svojich skúseností naznačila možnú budúcnosť Európskej únie, ako aj hrozbu, ktorá vyplýva z privlastňovania si kompetencií, ktoré na základe dohôd patria členským štátom. Našťastie vcelku panuje zhoda na tom, čo sú európske hodnoty. „Je to ľudská dôstojnosť, je to sloboda, sú to ľudské práva, sloboda iniciatívy človeka, sloboda myslenia, sloboda slova alebo prejavu. Problém je v tom, že momentálne sa v Európskej únii ako keby nevieme zhodnúť na tom, čo chráni tieto hodnoty a čo ich obmedzuje alebo čo ich nejakým spôsobom podkopáva.“
Ako vo svojom vystúpení uviedol prešovský arcibiskup Ján Babjak, zakladatelia Európskej únie vážne stavali Európu na kresťanskom základe, vedeli, že v jednote, a to nielen hospodárskej, ale aj duchovnej, bude jej skutočná sila.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram