TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Apoštolskí otcovia

Apoštolskí otcovia Apoštolský otec Klement Rímsky.

Pomenovaním „apoštolskí otcovia“ sú označovaní kresťanskí spisovatelia, ktorí žili v období bezprostredne po apoštolskej dobe.

Toto označenie pochádza od Jean-Baptistu Coteliera, ktorý v roku 1672 publikoval zbierku spisov s názvom Patres aevi apostolici. Táto zbierka obsahovala Barnabáša, Klementa Rímskeho, Hermasa, Ignáca Antiochijského, Polykarpa Smyrnianskeho a jeho Martyrium. K týmto spisom boli následne pridaní Papiáš Hierapolský, spis Diognetovi (ktorý je však vhodnejšie zaradiť medzi apológie) a nakoniec spis Didaché.

Pri „apoštolských otcoch“ ide o súbor diel, ktoré vznikli v období od konca prvého storočia do polovice druhého storočia. Tento súbor úplne rôznorodých spisov príležitostného charakteru, ktoré boli napísané s pastoračným zámerom, napriek pestrosti použitých literárnych druhov upriamuje pozornosť na niektoré základné aspekty života Cirkvi: doktrínu, morálku, liturgiu, cirkevnú organizáciu a disciplínu, exegézu, spiritualitu.

Spisy „apoštolských otcov“ nám podávajú obraz najstaršej kresťanskej komunity, takže sú primárne historicky dôležité.

Diela „apoštolských otcov“ sú napísané v gréčtine, ktorá bola spoločným jazykom v celom Stredomorí. V týchto spisoch objavujeme vplyv helenistickej kultúry, ako aj prvky židovskej tradície.

Spisy apoštolských otcov mali veľké šťastie, boli veľmi rozšírené predovšetkým v prvom období a niektoré boli považované dokonca za inšpirované. V Muratoriho zlomku alebo kánone, ktorý patrí medzi najstaršie spisy v latinskom jazyku a vznikol takmer nepochybne v Ríme na konci 2. storočia, spisy „apoštolských otcov“ nasledujú ihneď po zozname kánonických kníh Nového zákona.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 29.10.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na október: Aby mohli mať veriaci laici, najmä ženy, vďaka krstu väčšie zastúpenie na zodpovedných miestach v Cirkvi
  • Úmysel KBS na október: Aby všetci, ktorí zasvätili svoj život Bohu, vydávali svedectvo viery, pokory a obety
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.