TopTip

ANKETA: O otcovstve s otcami v Rádiu LUMEN

ANKETA: O otcovstve s otcami v Rádiu LUMEN zdroj foto: pexels.com

Rok sv. Jozefa je dobrým námetom pre otcov rodín uvažovať nad svojou úlohou a životným poslaním. Pri pohľade na ženícha Panny Márie a jeho život zisťujeme, akú nezastupiteľnú úlohu v rodine má otec. Viacerých otcov v Rádiu LUMEN sme sa opýtali: „Čo môže podľa vás dať svojim deťom jedine otec?“

Jakub Akurátny, hudobný redaktor a marketingový manažér (1 dieťa):
Otec by mal byť v prvom rade pre svoje deti príkladom vzťahu muža k žene. Má byť vzorom toho, ako sa k nej správať, ako ju milovať, ako si ju vážiť. A túto úctu k matke deťom môže ukázať jedine otec. Taktiež otec môže dať svojim deťom zážitok. Tak, ako pri mame hľadajú pokoj, utíšenie, pocit bezpečia, otec im môže ponúknuť silu dobrodružstva. Otec je ten pravý „parťák“ počas prvých detských šibalstiev. Aspoň u nás je to tak, že pri manželke je naša malá "princezná, anjelik", pri mne zas "šibalka, nezbedník". Otec učí dieťa vidieť veci reálnejšie, praktickejšie, s nadhľadom, pričom mamy berú veci viac emotívne... A myslím si, že práve otec by mal byť ten, kto naučí svoje dieťa prijať prehru a zvládnuť ťažšie situácie v živote.


Martin Šajgalík, programový riaditeľ (3 deti)
Táto otázka ma naozaj prinútila zamyslieť sa. V oblasti finančného zabezpečenia rodiny, výchovy k správnym hodnotám či odovzdávania životných skúseností a vedomostí to totiž nemusí byť výlučne len úloha otca rodiny. Vo všetkých týchto spomenutých veciach sa na nich môžu spolupodieľať obaja manželia, a tým pádom sú to veci, ktoré vie deťom odovzdať nie len ich otec, ale aj matka. Čo však skutočne môže svojim deťom odovzdať len otec, je príklad mužského vzoru. Príklad, ktorý ovplyvní ich život. Vzor, podľa ktorého si dcéry budú hľadať svojho životného partnera. Vzor, z ktorého budú synovia v dospelosti čerpať pri budovaní vlastnej rodiny.


Ján Sabol, gréckokatolícky kňaz (3 deti)
Ak otec ostal so svojimi deťmi sám, môže im dať veľa, veľmi veľa. Ak sa bude snažiť čerpať z Božej lásky a inšpiruje sa ňou pri svojich rodičovských úlohách.


Martin Ďurčo, redaktor štúdia Rádia LUMEN v Košiciach (1 dieťa)
Netrúfam si povedať v pár vetách, čo môže dať dieťaťu len otec. Ale ako otec syna si myslím, že mojou úlohou je synovi ukázať, ako sa správať ku ženám. Hlavne ku jeho mame (mojej manželke), ako aj k ostatným ženám. Ak bude odo mňa počuť a vidieť, že si mamku vážim, ako sa s ňou rozprávam, že sa objímame, že ona má prednosť, že ona je naša "kráľovná". Verím, že mu to môže neskôr pomôcť vo vzťahoch ku ženám všeobecne. Toto mu asi môžem ukázať len ja :) Sú iste aj ďalšie veci, ktoré by som mu mal dať, ale táto sa mi teraz zdá dôležitá.

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.