TopTip

Anglikánsky prímas bude sprevádzať pápeža v Južnom Sudáne

Anglikánsky prímas bude sprevádzať pápeža v Južnom Sudáne zdroj foto: pexels.com

Anglikánsky prímas, ktorým je canterburský arcibiskup Justin Welby, bude sprevádzať pápeža Františka počas jeho júlovej návštevy v Južnom Sudáne.

Potvrdil to Lambethský palác - oficiálne sídlo anglikánskeho prímasa.

Britský týždenník The Tablet ďalej informoval, že na časti Františkovej cesty po Južnom Sudáne od 5. do 7. júla sa zúčastní aj zástupca škótskej presbyteriánskej cirkvi.

Vatikán vo štvrtok oznámil, že ešte predtým od 2. do 5. júla pápež František navštívi Konžskú demokratickú republiku, ale bez účasti predstaviteľov britskej cirkvi. V Kongu má František na programe mestá Kinshasa a Goma.

Cesty do oboch krajín sú na pápežovom zozname už celé roky. No politická situácia v týchto afrických štátoch dosiaľ nedovoľovala pápežskú cestu. A tak František už pred rokmi vyhlásil, že jeho pobyt v krízou sužovanej Konžskej demokratickej republike bude možný až po zmene moci. Napriek tomu, že v roku 2016 sa mu skončilo druhé funkčné obdobie, exprezident Joseph Kabila vládol ďalej a odďaľoval prezidentské voľby. K zmene moci došlo v roku 2019. Na východe Konga už roky zúri krvavý konflikt s rôznymi milíciami.

Aj Južný Sudán, ktorý sužuje občianska vojna, je už dlhšiu dobu na zozname krajín, ktoré by pápež František chcel navštíviť. O návšteve sa rokovalo už v roku 2017. Cesta ohlásená na rok 2019 sa napokon z bezpečnostných dôvodov nekonala. Koncom roku 2021 prišiel do juhosudánskeho hlavného mesta Juba vatikánsky „minister zahraničia“ arcibiskup Paul Richard Gallagher. Okrem iného viedol rozhovory s prezidentom Salvom Kiirom.

V roku 2019 rímsky pápež a anglikánsky prímas pozvali Salva Kiira a jeho rivala Rieka Machara na dni reflexie do Vatikánu. Do iniciatívy bol zapojený aj bývalý moderátor presbyteriánskych cirkví v Škótsku John Chalmers. Pápež na konci stretnutia pobozkal politikom nohy, aby ich takto vyzval k uzavretiu mieru pre svoj ľud.

Krátko po tom, ako v roku 2011 Južný Sudán dosiahol nezávislosť od Sudánu, vypukla v roku 2013 občianska vojna medzi prezidentom Salvom Kiirom a jeho viceprezidentom Riekom Macharom. Zomrelo asi 400-tisíc Juhosudáncov. Dnes sa občianska vojna považuje za ukončenú. Avšak strety medzi znepriatelenými etnickými skupinami naďalej šíria násilie.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.