TopTip

Americkí biskupi odsudzujú útok na Kapitol a prosia o modlitbu

Americkí biskupi odsudzujú útok na Kapitol a prosia o modlitbu

Katolícki biskupi Spojených štátov amerických jednohlasne odsúdili násilie, ku ktorému došlo pri stredajších protestoch v budove amerického Kongresu. Štyria ľudia zahynuli a veľa ďalších bolo zranených.

„Pripájame sa k ľuďom dobrej vôle odsudzujúcim násilie, ku ktorému došlo na Kapitole Spojených štátov," uviedol predseda tamojšej biskupskej konferencie (USCCB) arcibiskup José Gomez vo vyhlásení k nepokojom v sídle amerického senátu a snemovne reprezentantov. "Toto nie sú spôsoby vlastné nám ako Američanom. Modlíme sa za členov Kongresu, zamestnancov Kapitolu, za policajtov a za tých, ktorí pracujú pri návrate poriadku a verejnej bezpečnosti," dodal.

Priaznivci Donalda Trumpa vtrhli do budovy Kongresu vo chvíli, keď obe komory rokovali o potvrdení volebného víťazstva Joea Bidena. Podľa polície pri akcii zahynuli štyria ľudia, jedna žena bol zastrelená a traja ďalší podľahli zdravotným problémom uprostred chaosu. Päťdesiatdva protestujúcich zatkla polícia.

Arcibiskup Gomez zdôraznil, že pokojné odovzdanie moci je jedným z popredných národných rysov a že v tejto nie ľahkej chvíli je potrebné vracať sa „k hodnotám a princípom demokracie a kráčať spoločne ako jeden národ, na ktorým je Boh."

Zváštne vyhlásenie vydal aj washingtonský arcibiskup, kardinál Wilton Gregory. Kapitol Spojených štátov v ňom označuje za posvätnú pôdu a miesto, na ktorom sa ľudia v minulých storočiach oprávnene vyjadrovali a predstavovali široké spektrum názorov. „My Američania by sme si mali ctiť miesto, kde sa debatuje a rozhoduje o zákonoch a politike nášho národa," píše kard. Gregory spolu s uistením o modlitbe za všetkých úradníkov a zamestnancov Kapitolu a za protestujúcich.

Všetkých mužov a ženy dobrej vôle vyzýva k modlitbe za pokoj v tejto kritickej chvíli a vyzýva amerických občanov k zmene konfrontačných tónov, ktoré v poslednej dobe prevládali v politickej debate. „Tí ktorí sa uchyľujú k štvavej rétorike musia prijť určitú zodpovednosť za podnecovanie rastúceho násilia v našom národe," dodal a veriacim pripomenul, že sú volaní „k uznaniu ľudskej dôstojnosti tých, s ktorými nesúhlasíme, a k úsiliu pracovať s nimi pre zaistenie spoločného dobra pre všetkých".

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.