TopTip

Americkí biskupi odsudzujú útok na Kapitol a prosia o modlitbu

Americkí biskupi odsudzujú útok na Kapitol a prosia o modlitbu

Katolícki biskupi Spojených štátov amerických jednohlasne odsúdili násilie, ku ktorému došlo pri stredajších protestoch v budove amerického Kongresu. Štyria ľudia zahynuli a veľa ďalších bolo zranených.

„Pripájame sa k ľuďom dobrej vôle odsudzujúcim násilie, ku ktorému došlo na Kapitole Spojených štátov," uviedol predseda tamojšej biskupskej konferencie (USCCB) arcibiskup José Gomez vo vyhlásení k nepokojom v sídle amerického senátu a snemovne reprezentantov. "Toto nie sú spôsoby vlastné nám ako Američanom. Modlíme sa za členov Kongresu, zamestnancov Kapitolu, za policajtov a za tých, ktorí pracujú pri návrate poriadku a verejnej bezpečnosti," dodal.

Priaznivci Donalda Trumpa vtrhli do budovy Kongresu vo chvíli, keď obe komory rokovali o potvrdení volebného víťazstva Joea Bidena. Podľa polície pri akcii zahynuli štyria ľudia, jedna žena bol zastrelená a traja ďalší podľahli zdravotným problémom uprostred chaosu. Päťdesiatdva protestujúcich zatkla polícia.

Arcibiskup Gomez zdôraznil, že pokojné odovzdanie moci je jedným z popredných národných rysov a že v tejto nie ľahkej chvíli je potrebné vracať sa „k hodnotám a princípom demokracie a kráčať spoločne ako jeden národ, na ktorým je Boh."

Zváštne vyhlásenie vydal aj washingtonský arcibiskup, kardinál Wilton Gregory. Kapitol Spojených štátov v ňom označuje za posvätnú pôdu a miesto, na ktorom sa ľudia v minulých storočiach oprávnene vyjadrovali a predstavovali široké spektrum názorov. „My Američania by sme si mali ctiť miesto, kde sa debatuje a rozhoduje o zákonoch a politike nášho národa," píše kard. Gregory spolu s uistením o modlitbe za všetkých úradníkov a zamestnancov Kapitolu a za protestujúcich.

Všetkých mužov a ženy dobrej vôle vyzýva k modlitbe za pokoj v tejto kritickej chvíli a vyzýva amerických občanov k zmene konfrontačných tónov, ktoré v poslednej dobe prevládali v politickej debate. „Tí ktorí sa uchyľujú k štvavej rétorike musia prijť určitú zodpovednosť za podnecovanie rastúceho násilia v našom národe," dodal a veriacim pripomenul, že sú volaní „k uznaniu ľudskej dôstojnosti tých, s ktorými nesúhlasíme, a k úsiliu pracovať s nimi pre zaistenie spoločného dobra pre všetkých".

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.01.2022

  • O dar viery pre synčeka, milosť obrátenia pre manželku, pokoj v rodine, potrebné milosti pre Bohu známu sestru a osobný úmysel. (Ján)
  • O návrat mojich dospelých detí k viere. (mama)
  • O zdravie a vyriešenie aktuálnych zdravotných i osobných problémov. (Gabriela)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.