Celková čiastka
Zostávajúci čas
Pod záštitou Pápežskej univerzity Antonianum a Pápežskej teologickej fakulty svätého Bonaventúru, známej aj ako Seraphicum, sa v Ríme od 14.-16. januára 2020 konalo vedecké sympózium: „Príroda a životné prostredie v jednotnom výchovnom priestore: krása vytvára dobro.“ Na tomto vedeckom podujatí teológovia diskutovali o novom alternatívnom výchovno-vzdelávacom modeli.
Hlavným motívom podujatia bolo hľadanie odpovede na otázku, či jestvuje súvis medzi ekologickými krízami a oblasťou výchovy. Teológovia uvažovali, či je efektívnejšie rozvíjať modernú ekologickú výchovu, alebo prehodnotiť celú oblasť výchovy na základe uceleného konceptu ekológie, o ktorom sa hovorí vo Františkovej encyklike Laudato Si’.
Podľa vyjadrenia organizátorov, konferencia prebehla ako súčasť iniciatívy pápeža Františka a Kongregácie pre katolícku výchovu o „rekonštrukcii globálneho výchovného priestoru“. Táto iniciatíva bude zavŕšená v máji 2020 na stretnutí vo Vatikáne.
Hlavným cieľom sympózia bolo prehĺbenie významu a hodnoty vzdelávania v podmienkach súčasnej ekologickej krízy. „Rastúca ekologická nerovnováha, spôsobujúca epochálnu krízu, v podstate zbavila efektívnosti tradičný výchovný projekt a zapríčinila jeho kompletnú transformáciu. Kríza vo výchove má svoje korene v ekologickej kríze,“ povedal pre vatikánsky denník Osservatore Romano Giuseppe Buffon, dekan teologickej fakulty Seraphicum.
Podľa profesora Buffona celkový úpadok hovorí o „neadekvátnosti súčasnej kultúrnej formy“. Je založená na prehnanom antropocentrizme „technokratickej“ generácie. Antropocentrizmus zabraňuje sociálnym zmenám v súlade s ekologickou udržateľnosťou. Na preklenutie tohto problému je podľa profesora Buffona nevyhnutný nový výchovný ideál, ktorý radikálne zmení mentalitu, formy správania a celkové vnímanie reality.
Dekan teologickej fakulty zdôraznil celostný prístup založený na prijatí životného prostredia ako osobitného výchovného priestoru. Ten vzniká na akomkoľvek mieste, kde existuje sociálny život. Úloha životného prostredia sa spomína v Piesni svätého Františka z Assisi, ktorej bola venovaná jedna z konferencií.
„V Piesni brata slnka práve stvorenie zameriava človeka na oslavu štedrosti Tvorcu. Výlučne nasledovaním prírody na ceste k prameňu celého bytia, čiže k všemohúcemu Otcovi, nachádza človek silu, aby budoval vzťahy a naberal energiu, ktorá ho vťahuje do všeobecného bratstva,“ zdôraznil dekan rímskej univerzity Antonianum.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram