Celková čiastka
Zostávajúci čas
Rádio LUMEN si 29. septembra pripomenie svojho nebeského patróna, sv. Michala archanjela. Ján Krupa zisťoval, aký bol historický vývoj známej modlitby k sv. Michalovi.
„Videl som zem zahalenú do tmy a obklopenú priepasťou. Videl som vychádzať z priepasti légie démonov, ktoré sa rozmiestnili po celej zemi, aby ničili diela Cirkvi a útočili na samotnú Cirkev, ktorú som videl blízko konca. Tu sa zjavil svätý Michal a zvrhol zlých duchov do priepasti. Videl som zasiahnuť svätého archanjela Michala, nie však v tej chvíli, ale oveľa neskôr, hneď ako ľudia zintenzívnia svoje vrúcne modlitby k archanjelovi.“
Týmito slovami pápež Lev XIII. opísal videnie, ktoré mal 13. októbra 1884 po slávení svätej omše. Niekoľko minút zostal nehybný a mlčal. Potom sa ponáhľal do svojej pracovne, kde spísal modlitbu k svätému archanjelovi Michalovi, ktorú o pol hodiny neskôr odovzdal sekretárovi Kongregácie pre obrady s príkazom, aby ju poslal všetkým biskupom sveta. V budúcnosti sa mala modliť na konci každej svätej omše:
„Svätý Michal archanjel, bráň nás v boji, buď nám ochrancom proti zlobe a úkladom diabla. Pokorne prosíme, nech mu Boh ukáže svoju moc. A ty, knieža nebeských zástupov, Božou mocou zažeň do pekla satana a iných zlých duchov, ktorí sa na skazu duší potulujú po svete. Amen.“
V dôsledku liturgickej reformy Druhého vatikánskeho koncilu sa táto modlitba vytratila z každodenného eucharistického slávenia, ale pápež Ján Pavol II. v roku 1994 vyzval „nezabúdať na ňu a modliť sa ju, aby sme získali pomoc v boji proti mocnostiam temnoty a proti zmýšľaniu tohto sveta“.
Vo Svätom písme archanjel Michael sprevádza cestu ľudstva od počiatku až do konca. Michal je anjel s „plamenným mečom“, ktorý stráži strom života od vyhnania človeka z raja a ktorý viackrát zasiahol do dejín, napríklad zabránil Abrahámovi zabiť svojho syna Izáka alebo rozdelil červené more počas exodu z Egypta. Zjavenie apoštola Jána prorokuje, že na konci čias Michal porazí antikrista a zvrhne satana do večnej priepasti.
Úcta k archanjelovi Michalovi je na kresťanskom Východe doložená od 4. storočia. Koncom 5. storočia mu bol v Ríme zasvätený kostol po tom, čo sa zjavil na Gargane – vrchu na ostrohe talianskej „čižmy“. Tam sa nachádza svätyňa, ktorá je dodnes hojne navštevovaná. V stredoveku bola dôležitou zastávkou pútnikov a križiakov na ceste do Svätej zeme.
Aj Anjelský hrad pri rímskom Tiberi vďačí za svoje meno archanjelovi Michalovi: Keď v roku 590 v Ríme zúrila morová epidémia, archanjel sa tu zjavil pápežovi Gregorovi Veľkému a oznámil mu koniec smrteľnej nákazy.
V roku 813 franský kráľ Ľudovít Pobožný určil 29. september za „Michalov deň“. Dôvodom boli pohanské slávnosti venované Votanovi v prvom týždni jesene. Michal mal byť kresťanskou protiváhou najmä voči Votanovej funkcii boha mŕtvych, pretože archanjel Michal je považovaný za vodcu duší, ktorý sprevádza zosnulých do raja: „Nech nositeľ štandardy svätý Michal vedie duše do svätého svetla,“ píše sa v ofíciu za mŕtvych. Preto kostoly s patrocíniom „svätého Michala“ často vznikali z cintorínskych kaplniek.
Po tom, čo Oto Veľký v roku 955 pod štandardou svätého Michala vyhral vojenskú bitku pri Lechfelde, zveril Svätú ríšu rímsku pod archanjelovu ochranu. Dodnes je svätý Michal patrónom Nemecka aj Katolíckej cirkvi.
Pápež František 5. júla 2013 v prítomnosti emeritného pápeža Benedikta XVI. požehnal novú sochu archanjela vo Vatikánskom mestskom štáte a zároveň ho zasvätil – popri svätom Jozefovi – archanjelovi Michalovi. Pápež vo svojom príhovore pri tejto príležitosti jasne povedal, že uctievanie archanjela nestratilo nič zo svojej aktuálnosti ani pre dnešných ľudí:
„Michal – toto meno znamená: ,Kto je ako Boh?‘ – je bojovníkom za prvenstvo Boha, za jeho zvrchovanosť a moc. Michal bojuje za znovunastolenie božskej spravodlivosti; bráni Boží ľud pred jeho nepriateľmi, ale najmä pred jeho úhlavným nepriateľom – diablom. A svätý Michal víťazí, pretože skrze neho koná sám Boh. [...] Hoci sa diabol vždy snaží poškriabať tvár archanjela a tvár človeka, Boh je silnejší; víťazstvo patrí Bohu a Božia spása sa ponúka každému človeku.“
Zdroj: Claudia Kock: Heiliger Erzengel Michael: Schutzpatron Deutschlands, Die Tagespost 2021.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram