TopTip

Ako sa vyrovnať so stratou blízkeho?

Ako sa vyrovnať so stratou blízkeho? TK KBS

Jedna z najťažších výziev, ktorým musíme čeliť počas pandémie COVIDu-19 a nielen počas nej, je vyrovnávanie sa so stratou blízkej osoby. Arcidiecézne centrum pre mládež v Košiciach pripravilo webinár na tému Ako sa vyrovnať so stratou blízkeho. Kňaz a psychológ Ján Kulan počas neho ponúkol zaujímavé pohľady na tému vyrovnania sa so smrťou blízkeho. Webinár je prístupný na Facebooku Arcidiecézneho centra pre mládež .

 

Strach zo smrti a obava pozostalých z toho, ako bude vyzerať život bez blízkeho človeka, je prirodzený u veriacich aj neveriacich ľudí. Existujú však metódy, ako čeliť tomuto strachu a postaviť sa mu. Niektoré témy svojej prednášky zhrnul Ján Kulan takto. „Budeme sa pozerať na túto tému straty milovanej osoby z troch perspektív. A to je, ako ovplyvňuje strata blízkeho človeka samotného smútiaceho, ako mu môžeme pomôcť a celkovo pozostalým lepšie pochopiť podstatu ich bolesti, a takisto sprievodné symptómy, príznaky samotnej bolesti. Potom druhá perspektíva, otázka, ako môžu ostatní navôkol pomôcť smútiacemu, čiže chceme si tu poskytnúť aj praktické rady. A nakoniec tretia perspektíva, ako môže osobný Pán Boh premeniť túto našu bolestnú stratu blízkej osoby.“

Inšpiráciu pre webinár Ako sa vyrovnať so stratou blízkeho je aj skúsenosť z covidových oddelení. Ján Kulan je totiž jedným z kňazov dobrovoľníkov, ktorí denne vidia ľudí zápasiacich o život. V pomoci smútiacim má podľa neho veľkú úlohu aj cirkev. „Aj cirkev má veľkú úlohu, aj samotné farské spoločenstvo. Majú takú terapeutickú úlohu. Či už sú to naše modlitby veriacich za smútiaceho aj za toho blízkeho človeka, je to neoceniteľný zdroj útechy, povzbudenia spoločenstva. Či už sú to pastoračné návštevy, možno aj telefonáty v tomto COVID období, malé domáce skupinky, ktoré sa modlia, pohostinnosť, materiálne rôzne potreby pre smútiacich alebo aj nejaké výlety, keď sa bude dať,“ povedal.


Celý webinár je prístupný na sociálnych sieťach Arcidiecézneho centra pre mládež a na týchto sieťach je rovnako k dispozícii aj služba zameraná na pomoc a poradenstvo.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.