Celková čiastka
Zostávajúci čas
Justin Welby v utorok oznámil svoje odstúpenie z úradu canterburského arcibiskupa. V tejto funkcii bol nielen biskupom číslo jeden medzi 108 biskupmi anglikánskej cirkvi v Anglicku. Justin Welby zároveň viedol celosvetové anglikánske spoločenstvo, do ktorého patrí približne 85 miliónov ľudí po celom svete. Teraz treba nájsť Welbyho nástupcu alebo dokonca nástupkyňu. Ako to prebieha a akú rolu zohráva v tomto procese britský kráľ Karol III.?
Dá sa predpokladať, že hneď po nečakanej rezignácii sa začali intenzívne diskusie o tom, ktorí kandidáti by mohli prichádzať do úvahy. Výberový proces je v rukách Korunnej nominačnej komisie, ktorá sa skladá zo 16 členov s hlasovacím právom. Táto komisia vyberie jedného top kandidáta a jedného ďalšieho, ktorý by bol takisto vhodný.
Predsedu komisie, ktorým musí byť laik, vymenuje anglický premiér Keir Starmer, podľa vlastného priznania ateista. V ideálnom prípade by to mala byť osoba z verejného života s pozitívnym vzťahom k Anglickej cirkvi.
Do tejto volebnej komisie patrí aj druhý najvýznamnejší biskup Anglickej cirkvi yorský arcibiskup Stephen Cottrell. Ostatnými členmi sú duchovní aj laici – na rozdiel od Katolíckej cirkvi, kde o voľbe biskupov podľa kánonického právom rozhodujú koniec koncov len duchovní.
Komisia musí identifikovať výzvy, ktorým čelí anglikánska cirkev v Anglicku i vo svete, a musí vybrať dvoch kandidátov, ktorí sú podľa nej schopní zvládnuť tieto výzvy. Korunná nominačná komisia potom zašle mená svojich dvoch kandidátov predsedovi vlády. Ten následne informuje kráľa Karola III. a odporučí mu vymenovať najlepšieho kandidáta.
Kráľ je svetskou hlavou anglikánskej cirkvi. V predchádzajúcich storočiach mohol podľa svoje ľubovôle vymenovať, zosadiť alebo, ako v 16. storočí, dokonca nechať upáliť biskupa. To posledné sa stalo v roku 1556 v prípade Thomasa Cranmera, prvého protestantského canterburského arcibiskupa. Dnes kráľ musí akceptovať rozhodnutie výberovej komisie a predsedu vlády.
Podľa jej životopiskyne Sarah Bradfordovej kráľovná Alžbeta II., ktorá zomrela v roku 2022, zvykla reagovať veľmi jemne na výber biskupa, ktorý sa jej veľmi nepáčil. Požiadala o viac informácií, čo premiér ihneď pochopil. Ak napriek tomu zostal pri svojich návrhoch, kráľovná súhlasila, aby sa vyhla otvorenému konfliktu.
Pre kráľa Karola III. to bude prvý canterburský arcibiskup, na ktorého výbere sa bude oficiálne podieľať. Po kráľovom súhlase bude najlepší kandidát informovaný a opýtaný, či chce prijať voľbu. Premiér potom oznámi meno a kolégium duchovných v canterburskej katedrále ho formálne zvolí za nového arcibiskupa.
Pred slávnostnou inauguráciou kandidáta v katedrále ho musí schváliť aj ďalší výbor, tentoraz zložený z biskupov. Na rozdiel od Katolíckej cirkvi, ktorá má presný časový harmonogram voľby nového pápeža, aby najdôležitejší úrad v Cirkvi nezostal dlho vakantný, anglikánska voľba sa môže pretiahnuť.
Podľa prvých správ médií majú dobré šance traja biskupi: leicesterský biskup Martyn Snow, norwichský biskup Graham Usher a chelmsfordská biskupka Guli Francis-Dehqaniová. Ak bude zvolená Francis-Dehqaniová, bude prvou ženou v tomto úrade. Má aj neobvyklý životopis. Do Spojeného kráľovstva prišla z Iránu až po revolúcii vo veku 13 rokov.
Ktokoľvek sa dostane na najvyšší post v anglikánskej cirkvi, musí nejakým spôsobom udržať pohromade roztrieštené spoločenstvo. Konzervatívci a progresívci majú svoje silné tábory a otázka, ako sa vysporiadať s homosexuálnymi partnerstvami, má naďalej potenciál štiepiť.
Zdroj: https://www.kathpress.at/goto/meldung/2423521/so-wird-der-neue-erzbischof-von-canterbury-gewaehlt
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram