TopTip

Zo zahraničia
Aká je budúcnosť arménskych kostolov v Náhornom Karabachu?

Aká je budúcnosť arménskych kostolov v Náhornom Karabachu?

Po podpísaní dohody o prímerí 10. novembra, po šiestich týždňoch vojny medzi arménskymi a azerbajdžanskými silami v Náhornom Karabachu, sa objavuje otázka plná obáv o budúcnosti kostolov a kláštorov v zóne, ktorá bude pod priamou kontrolou Azerbajdžanu. Miesta kultu sú živým znakom kresťanských koreňov týchto krajín.

Námestník ministra školstva, vedy a kultúry arménskej vlády Nariné Toukhinian poznamenáva, že podpísaná dohoda neobsahuje žiadne konkrétne pokyny týkajúce sa ochrany kostolov a kláštorov. Arménska strana vyjadruje veľké znepokojenie, pretože v minulosti sa vyskytovali činy znesvätenia a zničenia tradičných arménskych krížov.

Obzvlášť znepokojujúca je strata mesta Šuša. V meste je katedrála postavená v 19. storočí, ktorá bola opustená v roku 1920 po genocíde obyvateľstva. V časoch Sovietskeho zväzu sa z nej stal sklad obilia, potom sa z nej stala garáž a potom v azerbajdžanskej ére do roku 1990 vojenský sklad. Následne bola obnovená a vrátená na bohoslužby. 8. októbra katedrálu bombardovali azerbajdžanské sily, čo vyvolalo medzi arménskymi kresťanmi veľký rozruch. Azerbajdžanský prezident ubezpečil, že sa to stalo omylom v reakcii na neočakávaný útok nepriateľa.

Vláda v Baku vyhlasuje, že kultúrne a náboženské dedičstvo bude v zónach, ktoré spadajú pod priamu kontrolu azerbajdžanských úradovn, eporušené a zachované. Mnoho Arménov dúfa v intervenciu UNESCO a Európskej únie, ktorá by obklopila kostoly medzinárodnou starostlivosťou a poskytla im osobitné postavenie.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 29.11.2020

 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na november: Aby bol rozvoj robotizácie a umelej inteligencie vždy ľuďom na osoh.
 • Úmysel KBS na november: Aby sa prehlbovala naša úcta k Svätému Písmu, ktoré je prameňom zjavenia pravého Boha
 • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.