TopTip

Adventná súťaž: Nosia anjeli biely plášť?

Adventná súťaž: Nosia anjeli biely plášť? zdroj foto: pexels.com

Štvrté kolo adventnej súťaže Čas vďačnosti dáva príležitosť cez príbeh poďakovať lekárom a ďalším zdravotníkom, ktorí v týchto dňoch veľa dávajú celej spoločnosti.

Advent - čas vďačnosti lekárovi

Počas štvrtého adventného týždňa nám môžete napísať krátky príbeh o vďačnosti ľuďom, ktorí slúžia našej spoločnosti ako lekári, zdravotné sestry, pracovníci zdravotných služieb alebo posádky rýchlej zdravotnej pomoci a pod... Určite im v týchto dňoch dlhujeme slová vďaky. 

Pozor na skrátené termíny na odoslanie

Príbehy posielajte na sutaz@lumen.sk alebo poštou na adresu Rádio LUMEN, Kapitulská 2, 974 01, Banská Bystrica. Nezabudnite pripísať heslo: ADVENT - ČAS VĎAČNOSTI. Uzávierka súťažného týždňa je už v stredu 22. decembra večer. Dovtedy je potrebné vaše príbehy doručiť elektronicky alebo klasickou poštou. Vaše listové príbehy preto odporúčame odosielať najneskôr v pondelok 20. decembra.

Vo štvrtok 23. decembra v Lumenáde o 10:10  vyhlásime výhercu týždňového kola súťaže, ktorý získa vecné ceny: kniha Snúbenci zo Spolku svätého Vojtecha, multifunkčná šatka – bufka s logom Správne naladený, sklenená fľaša s logom Správne naladený, pero s logom Správne naladený, magnetka s logom Rádia LUMEN, káva z našej ponuky.

Súťažíme počas všetkých adventných týždňov a vždy s inou témou vďačnosti. Spomedzi štyroch týždňových výhercov jedného odmeníme dvojnásobne. Vo finále súťaže jednému z nich dáme darčekový poukaz na pobyt pre 4 osoby v apartmáne ELEMIR v Bešeňovej. Pobyt sa vzťahuje na 5 po sebe nasledujúcich nocí. Víťazný príbeh vyhlásime v Rannom spojení 24. decembra.

Aktuálny výber z vašich príbehov:

Kňaz, ktorý rozdáva dobro v prvej línii

V mene členov laikátu sv. Vincenta de Paul chcem vyjadriť úprimnú vďaku kňazovi Mariánovi Ch. za jeho kňazskú obetavú službu, ktorú vykonáva v Ružinovskej nemocnici, v Prievozskej nemocnici a v sociálnych zariadeniach v časti Ružinov. Napriek náročnej epidémii Covid-19 slúži ako kňaz v prvej línií, za čo sme mu veľmi vďační. Nech mu všetko dobro, ktoré robí, odmení dobrý Pán svojím požehnaním a posilňuje ho na tele aj duši.
(poslucháčka Leopoldína s členmi laikátu sv. Vincenta de Paul)
 
Lekárka, ktorej rada mi pomohla vytrvať
 
Moja veľká vďaka patrí mojej lekárke a psychologičke PhDr. Dagmar Tukovej.
Niekoľkokrát ma zastavila pred odchodom zo svojho zamestnania. Vravela mi, že útek nie je riešenie. Spoločne sme sa vždy snažili na problém pozrieť a ja som potom v práci zotrval. Som na tom istom pracovisku už dvadsiaty tretí rok. Posledné tri roky mi okrem rodiny, mojej skvelej psychologičky pomáhala aj vytrvalá modlitba. Pánu Bohu vďaka za ľudí aj udalosti, ktoré mi boli do mojej cesty životom zaslané.
(poslucháč Ľubomír)
 
 
Nepohodlie s úsmevom
 
Chcela by som vyjadriť vďaku lekárkam a sestričkám z rehabilitačného oddelenia, ako aj  fyzioterapeutom z nemocnice v Bardejove. Prvá vlna bola pre nich veľkou výzvou. Nikto nevedel, čo nová situácia prinesie do našich životov. Ťažké bolo samotné testovanie, filter v nemocniciach či práca zdravotníkov a komunikácia s pacientmi. V začiatkoch, keď ešte neboli zriadené žiadne mobilné odberové miesta ani stany, bolo treba stáť buď vonku alebo v prievane pri dverách, aby sa zmerala teplota a urobili opatrenia. V druhej vlne, keď sa zriadili vakcinačné centrá, lekárky veľakrát bez obedu pracovali nad rámec svojej pracovnej doby. Oslovila som doktorku Janku. Bola spotená od hlavy až po päty v nevzdušnom ochrannom odeve. S úsmevom na tvári mi bola veľmi ochotná vtedy napriek všetkému odpovedať na moje otázky. Ďakujem všetkých zdravotníkom, ktorí svoje povolanie robia s láskou k ľuďom vo všetkých situáciách. Nech v trpiacich ľuďoch vždy nachádzajú trpiaceho Krista.
(poslucháčka Ivana)
 
 
Anjeli nosia biely plášť
 
V tomto roku som zažila situáciu, v ktorej som veľmi vďačná lekárom, no najviac pani doktorke Janke G. z Popradu. Prečo? Pretože mi zachránila život. Stalo sa to 5. októbra. Budem si to pamätať navždy a odteraz budem každý rok v tento deň oslavovať ďalšie narodeniny, pretože som sa zázrakom narodila druhýkrát. 
Viem, že žijeme v covidovej dobe a lekári sú zrejme najskloňovanejšou témou spoločnosti – najmä tí, ktorí prichádzajú do kontaktu s covidovými pacientmi. A vďaku si skutočne zaslúžia. Ale zaslúžia si ju aj tí, ktorí pracujú v skrytosti, ktorí sú nenápadní a tichí, skromní a obetaví, ktorým sa toľko pozornosti nedostáva. A taká je aj pani lekárka Janka. 
V polovici septembra som zaľahla do postele s veľkými bolesťami. Netušila som, že nejde len o obyčajnú nevoľnosť, ale že mám vážnu diagnózu, na ktorú sa zomiera. Keď mi po troch týždňoch lekári stále nič nezistili a bolesti neustupovali, saleziáni, ktorí spravujú našu farnosť, sa obrátili na spomínanú lekárku, ktorá je aktívnou farníčkou, a zároveň členkou farskej rady, či by nebola ochotná sa na mňa pozrieť. Na druhý deň som šla k nej domov. Keď ma videla, výraz jej tváre hovoril za všetko. Nezaváhala ani na chvíľu, naložila ma do vlastného auta, zavolala na centrálny príjem a vtedy sa veci konečne pohli. Bola som vystrašená na smrť, pretože som nikdy nebola v nemocnici a všetko to na mňa pôsobilo veľmi depresívne a traumatizujúco. Ona ma však neopustila. Absolvovala so mnou všetky potrebné vyšetrenia. Držala ma za ruku, rozprávala sa so mnou, bola ako môj anjel strážny. Ozajstný anjel strážny. Ešte v ten deň ma hospitalizovali na chirurgii a operovali. Lekár sa vyjadril, že to bolo veľmi tesné; ako sa hovorí, nie „o päť minút dvanásť“, ale o minútu dvanásť. Vtedy som si uvedomila, že nebyť pani lekárky Janky, jej duchaprítomnosti a obetavosti, tak tu dnes už nie som. Neslávila by som v zime svoje ďalšie narodeniny a teraz by som sa netešila na prichádzajúce Vianoce. Ďakujem Bohu, že ma zachránil a že mi poslal do života anjela menom Janka. Uvedomujem si, že mnoho ľudí nemá takéto šťastie, že mnohí zbytočne umrú práve preto, že nemajú svojho anjela.
Chcem svoj príbeh poslať ďalej; chcem, aby sa dostal medzi ľudí, aby opäť uverili v dobro, v čistotu, v nezištnosť, v obetu. Veľa sa dnes hovorí o zlých veciach, o krutosti, zabíjaní, ľahostajnosti, nevšímavosti, zbytočnej smrti. A práve v tejto dobe plnej smútku a neistoty chcem ponúknuť príbeh o dobre, láske a nádeji... Príbeh záchrany môjho života, v ktorom hrá hlavnú úlohu Janka. Oprava: anjel menom Janka.
(poslucháčka Lenka)
 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Kleines Einfamilienhaus mit überdachter Terrasse für schmale Grundstücke.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.