TopTip

8. februára na spomienku sv. Bakhity odvysielame modlitbové pásmo

8. februára na spomienku sv. Bakhity odvysielame modlitbové pásmo zdroj foto: Vatican News

Pápež František vyzval konať s rozhodnosťou proti novodobému otroctvu, ktorého obeťami sú najmä ženy a dievčatá, vykorisťované na prostitúciu. Rádio LUMEN odvysiela špeciálne modlitbové pásmo.

Urobil tak pred ôsmym Medzinárodným dňom povedomia a modlitby za obete obchodovania s ľuďmi, ktorý sa v Cirkvi spája s dátumom 8. februára, dňom spomienky na sv. Jozefínu Bakhitu.
Pápež František vo svojej výzve pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána v nedeľu 6. februára uviedol:

„V utorok, na liturgickú spomienku sv. Jozefíny Bakhity, budeme sláviť Medzinárodný deň povedomia a modlitby za obete obchodovania s ľuďmi. Je to hlboká rana spôsobená hanebným presadzovaním ekonomických záujmov bez akejkoľvek úcty k človeku.

Toľko dievčat - vidíme ich na uliciach -, ktoré nie sú slobodné, sú otrokyňami obchodníkov s ľuďmi, ktorí ich posielajú „pracovať“, a ak neprinesú peniaze, ich zbijú. To sa dnes deje v našich mestách. Vážne sa nad tým zamyslime.

Tvárou v tvár týmto pohromám ľudstva vyjadrujem svoju bolesť a naliehavo žiadam tých, ktorí majú zodpovednosť, aby s rozhodnosťou konali na zabránenie vykorisťovaniu i ponižujúcim praktikám, ktoré postihujú najmä ženy a dievčatá.“

Tohtoročná téma medzinárodného dňa povedomia a modlitby za obete znie „Sila starostlivosti. Ženy, ekonomika a obchodovanie s ľuďmi“. Nadväzuje na tému predchádzajúceho roka, keď sa začalo uvažovať o súvislosti medzi hospodárstvom a fenoménom obchodovania s ľuďmi.

V roku 2022 sú v centre úvah práve ženy, ako najviac postihnuté násilím obchodovania s ľuďmi. Ženy zároveň zohrávajú zásadnú úlohu v procese transformácie „ekonomiky vykorisťovania“ na „ekonomiku starostlivosti“, ako bolo zdôraznené v reflexii pri predchádzajúcom ročníku.

Pri tejto príležitosti odvysiela Rádio LUMEN v utorok 8. februára o 21:00 Modlitbové pásmo Slovenskej katolíckej charity k sv. Bakhite - Modlitby za všetky obete obchodovania s ľuďmi k sv. Bakhite - patrónke obetí obchodovania s ľuďmi a obetí otroctva. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.