Celková čiastka
Zostávajúci čas
25. výročie založenia vzdelávacieho centra pre východné cirkvi Collegium Orientale v bavorskom Eichstätte pripadlo na obdobie vojny na Ukrajine. Rektor Oleksandr Petrynko v rozhovore pre Katolícku tlačovú agentúru vysvetlil: „Naša oslava je koncipovaná aj ako fórum pre dialóg a porozumenie... Očakávame veľa ukrajinských hostí, ktorí môžu z prvej ruky podať správu o vojne.“
Podľa vlastných informácií Collegium Orientale je jediným seminárom na svete, kde sa spoločne vzdelávajú seminaristi a kňazi z orientálnych a pravoslávnych, ako aj z východných katolíckych cirkví. Nachádza sa v centre starého mesta Eichstätt, v krídle kňazského seminára Eichstättskej diecézy, ktorá je zároveň sponzorom kolégia.
Rektor Petrynko dodal, že zo súčasných 44 študentov sú dve tretiny z Ukrajiny. „Máme tu aj dvoch Rusov, ale z Kazachstanu. Vďaka Bohu, nemáme žiadne hádky, pretože všetci majú rovnaký názor na vojnu. Medzičasom sa vyskytli nejaké cirkevno-politické nezhody, keď išlo o dôležitý Kyjevsko-pečerský monastier, odkiaľ k nám prišli piati študenti. Patria k Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktorá je v kánonickej jednote s Moskovským patriarchátom.“
Ukrajinská pravoslávna cirkev sa oddelila od patriarchátu verného Putinovi, ale Moskva ju naďalej považuje za súčasť ruského pravoslávia. „Chýba jasný rez,“ konštatuje rektor a dodáva: „Preto u nás opakovane prebiehali diskusie.“
Collegium Orientale oslávilo svoje narodeniny 30. júna veľkou večierňou v byzantskom obrade a slávnostným aktom.
Collegium Orientale bolo založené 1. septembra 1998 ako východný cirkevný seminár eichstättskej diecézy. Iniciátormi boli vtedajší eichstättský biskup Walter Mixa a zakladajúci rektor Andreas Abraham Thiermeyer. Chceli ponúknuť východným študentom Katolíckej univerzity so sídlom v Eichstätte „domov, osobitnú podporu pre ich štúdium a osobitné duchovné vedenie“.
V súčasnosti v Collegiu Orientale približne žije 50 ľudí, ide o kandidátov na kňazstvo, ako aj o už vysvätených kňazov na doktorandskom štúdiu. Keďže vo východných cirkvách pôsobia ženatí kňazi, v zariadení žijú aj ich manželky a deti. Pochádzajú z Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi a Rusínskej gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine, ďalej z Melchitskej gréckokatolíckej cirkvi, z Maronitskej cirkvi, zo Sýrsko-malabarskej a Sýrsko-malankarskej cirkvi v Indii. Všetky tieto cirkvi sa považujú za katolícke cirkvi pod autoritou pápeža, avšak pestujú vlastné obrady.
Eichstättská diecéza znáša všetky prevádzkové a personálne náklady Collegia Orientale. Ide o približne 700-tisíc eur ročne. Okrem toho každý študent dostáva štipendium od nejakej organizácie cirkevnej pomoci, nemeckej diecézy, americkej biskupskej konferencie alebo od súkromného darcu.
Zdroj: Kathpress
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram