TopTip

Svätá omša za všetkých zomrelých, ktorých darovanie orgánov umožnilo iným žiť

 Svätá omša za všetkých zomrelých, ktorých darovanie orgánov umožnilo iným žiť TK KBS

V Katedrále svätého Martina v Bratislave už tradične počas adventu slúžia svätú omšu za všetkých zomrelých, ktorých darovanie orgánov umožnilo iným žiť. Tento rok ju v kaplnke Televízie Lux celebroval kňaz Róbert Holečka. Kňaz Róbert Holečka od narodenia trpí chronickým zlyhaním obličiek. V osemnástich podstúpil prvú transplantáciu, pri ktorej bol darcom jeho otec. Neskôr podstúpil ďalšie dve. Podľa jeho slov mu pri transplantáciách ľudia sprostredkovali Božiu prítomnosť. „Boli to tí, ktorí zomreli a ich príbuzní, ktorí aj v tejto ťažkej chvíli s ochotou našli silu prejaviť svoju ľudskosť tým, že súhlasili s darovaním orgánov, aby aj v okamihu života tohto mladého muža zazneli slová – máme pre vás obličku,“ povedal.
Transplantáciu orgánov v minulosti podporili aj pápeži. „Pápež František v roku 2019 povedal, že darovanie orgánov je pohľad cez vlastné ego, cez vlastné túžby, pohľad zameraný na dobro toho druhého. A asi najznámejšie sú slová svätého Jána Pavla II., ktorý hovorí: Neberte si svoje orgány do neba. Nebo vie, že ich potrebujeme tu na zemi,“ pripomenul Róbert Holečka.
Počas minulého roka sa podarilo darcovstvom a transplantáciou orgánov zachrániť 181 ľudských životov. Do 23. septembra tohto roka transplantácia zachránila 98 ľudí.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Villa with double garage.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.