Celková čiastka
Zostávajúci čas
Posvätný synod Rumunskej pravoslávnej cirkvi na svojom zasadnutí 11. a 12. júla rozhodol o kanonizácii 16 mučeníkov, vyznávačov a askétov 20. storočia. Ide o duchovných a teológov, ktorí trpeli za komunizmu. Ich svätorečenie sa pripravovalo v posledných rokoch. Liturgická slávnosť ich kanonizácie sa bude konať v budúcom roku pri príležitosti 140. výročia rumunskej autokefálie a 100. výročia zriadenia rumunského patriarchátu.
Národný inštitút Elieho Wiesela pre štúdium holokaustu v Rumunsku kritizoval toto rozhodnutie v tlačovej správe. Vyjadril poľutovanie nad kanonizáciou niektorých duchovných, ktorí v 30. a 40. rokoch 20. storočia vyjadrovali antisemitské názory alebo podporovali fašistické legionárske hnutie. Napríklad profesor teológie Ilarion Felea vykonával „militantné politické aktivity“ ako člen Legionárskeho hnutia počas štátu národných legionárov (1940 – 1941). Etnokratický štátny program, ktorého súčasťou bolo aj „zničenie židovského parazitizmu“, podporoval aj v cirkevných publikáciách.
Ilie Lǎcǎtuşu bol vodcom hniezda Légie svätého Michala Archanjela a neskôr sektorovým vodcom a vodcom povstaleckej skupiny počas legionárskeho povstania v roku 1941. A k tomu ešte zostavil zoznamy odporcov légie, ktorí mali byť po úplnom prevzatí moci popravení. Dumitru Stǎniloae, profesor teológie v Sibiu a Bukurešti, písal pre krajne pravicové publikácie, obhajoval nacistické Nemecko a kombináciu etnokracie a pravoslávia, ako aj legionárske hnutie. Uvítal prevzatie moci Légiou.
Tlačová správa sa odvolávala na vyhlásenie rumunského patriarchu Daniela na zasadnutí Posvätného synodu, že svätorečenie znamená, že daná osoba je predstavená ako vzor alebo norma, ktorú by ľudia mali nasledovať. Autori si kládli otázku, či je kanonizácia ľudí, ktorí počas svojho života slovom alebo skutkom zdieľali hodnoty fašizmu, v súlade s kresťanskou etikou.
V reakcii na kritiku Rumunská pravoslávna cirkev vo svojom vyhlásení vysvetlila, že v súlade s medzinárodným a rumunským právom má právo kanonizovať veriacich rumunského patriarchátu podľa vlastných kritérií. Životy kandidátov na kanonizáciu sa dôkladne skúmajú a svätosť sa uznáva len na základe závažných dôkazov a dôveryhodných svedectiev. Medzi kritériá kanonizácie patrí čistý a svätý život, svedectvo viery až do konca života, askéza, láska a obeta, zázračná činnosť a úcta veriacich. Rumunská pravoslávna cirkev uznala, že niektorí jej svätci v určitom období svojho života zaujali postoje alebo vykonali skutky, ktoré boli ťažko pochopiteľné alebo dokonca odporovali kresťanskej doktríne. Avšak cirkev berie do úvahy obrat v živote a najmä to, ako svätci ukončili svoj život. Rumunská pravoslávna cirkev zároveň zdôraznila, že sa dištancuje od akejkoľvek ideológie alebo straníckej politiky.
Dekan Pravoslávnej teologickej fakulty v Arade, kde Ilarion Felea pôsobil, vo svojom vyhlásení privítal jeho kanonizáciu. Ocenil jeho duchovnú oddanosť a čistotu viery, „bez dogmatických omylov a sympatií k akýmkoľvek prúdom alebo koncepciám, ktoré sú cudzie duchu pravoslávia“. Nový svätec zostáva prítomný v pamäti tých, ktorí ho poznali, a prostredníctvom jeho diela. Jeho dielo našlo odozvu u mnohých mladých ľudí a tí ho obdivovali pre jeho vieru a vyznanie. Správa o jeho kanonizácii je „skutočne dobrou správou“ a „zdrojom radosti a naplnenia“.
Zdroj: https://noek.info/nachrichten/suedosteuropa/32-rumaenien/3433-rumaenien-umstrittene-kanonisierungen-der-rumaenischen-orthodoxen-kirche Preložil o. Ján Krupa
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 08:00-12:00 Facebook Instagram