TopTip

Už čoskoro vo vysielaní: Veľká Noc u patrónov Rádia LUMEN

Veľká Noc u patrónov Rádia LUMEN

návšteva u Špánikovcov - zľava Patrik Špánik, Margaréta Špániková a redaktor Ivo Novák

Veľkonočné sviatky sú pre kresťana najvýznamnejšou časťou liturgického roka. Pre nás v Rádiu LUMEN ste najdôležitejší vy - naši poslucháči. Viacerí z vás ste v uplynulých dňoch a týždňoch rozšírili rady patrónov Rádia LUMEN, teda tých, ktorí pri nás stoja a pravidelne nás podporujú. Preto sme sa rozhodli niektorých patrónov navštíviť. Zisťovali sme, ako vyzerá Veľká Noc u vás doma. Vypočuť si to môžete v relácii Veľká Noc u patrónov v sobotu 15.4. o 17:30.

Pani Margaréta Špániková zo Sebechlieb je našou patrónkou a počas návštevy sme ju zastihli práve na ceste do kostola. Vo Veľkom týždni sa tešila aj z prítomnosti svojho syna Patrika, ktorý je bohoslovcom, ak Pán Boh dá, čoskoro aj kňazom Banskobystrickej diecézy. Práve Patrik je v ich rodine impulzom prežívať duchovne Veľkú Noc ešte viac duchovne: "Keď Paťko príde domov, vieme, že sa budeme viac modliť. To duchovné prináša pre celú našu rodinu." Pani Margaréta sa teší nielen na bohaté liturgické slávenie, ale aj na stretnutie v širšom rodinnom kruhu. Syna Patrika čaká onedlho diakonská vysviacka, preto sú to zrejme jeho posledné sviatky v kruhu najbližších ešte predtým, ako bude slúžiť v jednej z farností diecézy.

Selce - miesto, kde žijú manželia Františka a Ján s dcérou Jankou

V Selciach neďaleko Banskej Bystrice žije rodina Ružinská, ktorá sa tiež radí medzi našich patrónov. Jana Ružinská sa spolu s mamou Františkou stará o zoslabnutého otca Jána. Veľká Noc u nich doma je tak o neustálej službe blížnemu, ktorý značnú časť života strávi na lôžku. Pani Františka si pre Rádio LUMEN spomenula na slávenie Veľkej Noci v minulosti: "Kedysi bolo akosi viac pokoja. Na dedine otec mali kone. Na zelený štvrtok sa ešte išlo do poľa, no na Veľký piatok už muselo byť ticho, ani drevo sa nemohlo rúbať, ani žiadna iná práca, len ticho. Spomínam si tiež na dlhé procesie, ktoré boli u nás v Selciach, ale aj na krátke procesie len okolo kostola v 50. rokoch minulého storočia, pretože vtedy nám veľké procesie zakázali."

Redaktor Ivo Novák sa s patrónkou Evou Ursínyovou stretol na biskupskom úrade v Banskej Bystrici

Patrónka Rádia LUMEN Eva Ursínyová pracuje na biskupskom úrade v Banskej Bystrici. Veľká Noc v spomienkach na jej detstvo je aj o smutných udalostiach: "Práve na Zelený štvrtok môj otec zomrel a ostali sme štyri deti. Všetci sme zostali len v mamičkinej opatere." Tohtoročná Veľká Noc bude pre pani Evu výnimočná: "Bude to úplne niečo nové, dcéra sa vydala a preto prežijeme Veľkú Noc všetci spolu aj so zaťom."

Okrem návštevy u týchto patrónov sme boli napríklad aj u manželov Kellnerovcov z Levíc. Zuzana je gréckokatolíčka a Marcel rímskokatolík. Práve Veľká Noc je príležitosťou pre Marcela pozorovať ako prebieha Veľká Noc vo východnom obrade. V relácii Veľká Noc u patrónov Rádia LUMEN budete počuť tiež pani Teréziu Smolkovú, ktorá vyhrala pobyt v Banskej Bystrici a spolu s nami sa pripravovala na Veľkú Noc v rámci duchovných cvičení s otcom biskupom Andrejom Imrichom. Nalaďte si Rádio LUMEN na Bielu sobotu o 17:30!

Podobné články

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 21.05.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Evanjelizačný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Aby veriaci laici uskutočňovali svoje osobitné poslanie tak, že budú tvorivo odpovedať na výzvy súčasného sveta.
  • Úmysel KBS na máj: Nech sa v našom živote, aj v živote farnosti i celej spoločnosti, prejaví naša mariánska zbožnosť.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za Katarínu, za dobrého životného partnera, za zdravie a Božie požehnanie. Helena
  • ZA BOŽIU POMOC PRI ŠTÁTNICIACH
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.