TopTip

Zo zahraničia
Vatikánsky týždenník: V znamení pápežových listov

Vatikánsky týždenník: V znamení pápežových listov

Ilustračná fotografia

V uplynulých dňoch spoza Vatikánskych múrov odišlo viacero listov, pod ktoré sa podpísal pápež František. Adresátmi boli rôzne osobnosti cirkvi, verejného života i skupiny osôb. Jednou z nich bol ordinár diecézy Assisi, Mons. Domenico Sorrentino. Pápežov list dostal pri príležitosti zriadenia novej pútnickej svätyne, ktorá bude inaugurovaná 20. mája tohto roku. Vzniknúť by mala v Katedrále Santa Maria Maggiore, ktorej bude udelený titul „Svätyňa obnaženia“. Tento titul bude pripomínať zlomový okamih zo života sv. Františka z Assisi, ktorý sa práve tam odohral. Išlo o situáciu, kedy si jeden z najznámejších talianskych svätcov zobliekol šaty pred miestnym biskupom a venoval ich svojmu bohatému otcovi na znak vzdania sa pozemského majetku a začiatku nového života.

Vo svojom spomínanom liste biskupovi Sorrentinovi si pápež, ktorý si vybral pápežské meno práve podľa svätca z Assisi, spomína na svoju prvú návštevu tohto miesta pred takmer štyrmi rokmi, kedy vo svojom príhovore vyzval cirkev, aby si zobliekla ducha tohto sveta, ktorý je leprou, rakovinou spoločnosti a rakovinou Božieho zjavenia. Podľa Svätého otca toto nové pútnické miesto vzniká ako proroctvo spravodlivejšej a solidárnejšej spoločnosti a pripomína cirkvi jej povinnosť kráčať po stopách sv. Františka, ako aj nevyhnutnosť vyzliecť sa zo zosvetštenia a obliecť si skutočné evanjeliové hodnoty.

Pápež zaslal svoj list pred pár dňami taktiež poľskému prímasovi a arcibiskupovi Hniezdna v jednej osobe, Mons. Wojciechovi Polakowi. Stalo sa tak pri príležitosti 600. výročia udelenia tohto titulu tamojšej diecéze. Pri príležitosti výročia bol dokonca v Poľsku vyhlásený Prímasovský rok. František v liste píše, že dnes je potrebné hľadieť do budúcnosti a prosiť Boha, aby svedectvo sv. Vojtecha, ktorý je hlavným patrónom arcidiecézy, bolo živým prameňom inšpirácie pri evanjelizácii ďalších generácií kresťanov. „Kiež začínajúci Prímasovský rok a všetky s ním súvisiace udalosti sú príležitosťou na rozpoznávanie nových výziev a hľadanie nových spôsobov, ako prinášať evanjeliové posolstvo súčasnému svetu,“ uvádza v liste pontifik.

Ďalším z radu listov, ktoré v týchto dňoch poslal pápež František, je ten, ktorý bol adresovaný brazílskemu prezidentovi Michelovi Temerovi. V ňom mu oznámil, že v tomto roku nenavštívi Brazíliu, ako sa pôvodne očakávalo pri príležitosti 300. výročia mariánskych zjavení v Aparecide. Dôvodom je programová kolízia a zaneprázdnenosť. Vatikán nezverejnil kompletné znenie listu, a to vzhľadom na jeho dôverný charakter. Zverejnená časť je oficiálnou odpoveďou na pozvanie prezidenta Temera, ktoré adresoval pápežovi Františkovi.

Pápežskej korešpondencie sa dočkal nedávno aj generálny predstavený rehoľnej kongregácie Bratov maristov, Emili Turú Rofes, a to pri príležitosti 200. výročia založenia rehole a chystanej generálnej kapituly, ktorá sa uskutoční tento rok v septembri v Kolumbii. Táto laická kongregácia, ktorú založil francúzsku kňaz, sv. Marcelín Jozef Benedikt Champagnat, žijúci na prelome 18. a 19. storočia, sa venuje pôsobenia medzi školskou mládežou. „Výchova je pre dieťa tým, čím je pre zem starostlivosť o ňu. Pôda, ktorá nie je oraná, hoci by bola dobrá, nemôže zo seba vydať nič iné než burinu a krovie. Úlohou každého vychovávateľa je neustále nasadenie, čo si vyžaduje obetavosť. Je to ale záležitosť srdca a to jej dáva vznešenosť. A rehoľník, ktorý vychováva, musí tiež kultivovať sám seba,“ odkazuje vo svojom liste František rehoľnej kongregácii, ktorá má aktuálne 4,5 tisíc bratov a pôsobí v 76 krajinách sveta.

Spoločného posolstva hneď dvoch pápežov, súčasného i toho emeritného, sa dočkali účastníci sympózia, ktoré sa uskutočnilo vo varšavskom sídle Konferencie biskupov Poľska pri príležitosti nedávneho životného jubilea Benedikta XVI. Emeritný pontifik vyzdvihol vo svojom posolstve dve výrazné postavy poľskej cirkvi minulého storočia: sv. Jána Pavla II. a kardinála Wyszyńskeho. Sympózia sa zúčastnil a úvodnú prednášku na ňom ako vzácny hosť predniesol predseda Nadácie Josepha Ratzingera a bývalý hovorca Svätej stolice, páter Federico Lombardi.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 19.06.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na jún: Aby sociálne siete vyzdvihovali solidaritu a rešpektovali druhých v ich odlišnostiach.
  • Úmysel KBS na jún: Nech sú prvoprijímajúci živo začlenení do života spoločenstiev našich farností.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za uzdravenie pre Vladimíra a za Božiu pomoc po ťažkom úraze. Mária
  • Za uzdravenie pre môjho onkologicky chorého ocka Ondreja. Lívia
  • Za poznanie Božej vôle, za vedenie Duchom Svätým, za milosti pre mňa, aby Boh zmenil moju osamelosť, smútok. Alena
  • Za Božie požehnanie a poďakovanie dožitého jubilea 70 rokov. Magdaléna
  • Za dobrého pobožného životného partnera pre sestru a vnučku Slávku. Eva
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.