TopTip

Zo zahraničia: Vatikánsky týždenník: 90 rokov Josepha Ratzingera

Vatikánsky týždenník: 90 rokov Josepha Ratzingera

Kardinál Joseph Ratzinger

Na Veľkonočnú nedeľu oslávil emeritný rímsky biskup Benedikt XVI. deväťdesiat rokov života. Pri tejto príležitosti ho v stredu podvečer navštívil aj pápež František, zároveň mu zavišnoval aj k veľkonočným sviatkom. Hoci narodeninová oslava v „bavorskom štýle“ čakala emeritného pápeža až vo veľkonočný pondelok, jeho osobný sekretár Mons. Georg Gänswein pred časom pre médiá prezradil, že jeho denný rytmus prebieha štandardne, v ústraní a modlitbe, pričom Benedikt XVI. už napísal aj svoju poslednú vôľu. Za jeho duchovný odkaz však možno podľa slov arcibiskupa Gänsweina považovať jeho trilógiu o Ježišovi Nazaretskom.

Emeritný pontifik sleduje intenzívne svetové dianie a nenecháva sa vyprovokovať tými, ktorí stavajú do vzájomného rozporu jeho magistérium a učenie aktuálnej hlavy cirkvi. „Pri čítaní novín a sledovaní správ nie je možné, aby si Benedikt nevšimol tieto porovnávania, ktoré sa občas objavujú. Nenecháva sa však vyprovokovať takýmito článkami ani tvrdeniami. Rozhodol sa mlčať a zostať tomuto rozhodnutiu verný,“ podotýka jeho osobný sekretár. Podľa jeho slov tiež priamo od pápeža Františka dostal s jeho venovaním posynodálnu apoštolskú exhortáciu Amoris laetitia, ktorú pozorne prečítal, avšak nijako nekomentuje jej obsah. Na druhej strane, pozorne vníma diskusiu, ktorá sa okolo nej rozvinula, ako aj rôzne spôsoby, akými je vo verejnosti i vnútri cirkvi reflektovaná.

Pri príležitosti Benediktovho jubilea poskytol rozhovor pre Vatikánsky rozhlas aj švajčiarsky kardinál pôsobiaci dlhodobo v Rímskej kúrii. Je ním Kurt Koch, predseda Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov. Ten pred niekoľkými dňami vystúpil na verejnej prezentácii zborníku venovaného práve jubilujúcemu emeritnému pápežovi. V rozhovore naznačil trojicu hlavých slov, ktoré sú potrebné pre porozumenie odkazu Benedikta XVI. Nimi sú podľa kardinála Kocha pravda, láska a sloboda. Ak máme lepšie porozumieť mysleniu Josepha Ratzingera, kardinál odporúča prečítať si už spomínanú trilógiu o Ježišovi z Nazareta, ktorú podľa slov kardinála Kocha napísal Ratzinger preto, aby „ľuďom pomohol k priateľstvu s Ježišom“. Na druhej strane, aj jeho prvé významné dielo, Úvod do kresťanstva, stojí podľa kardinála i dnes za prečítanie. „Raz som toto dielo porovnal s Benediktovou prvou encyklikou Deus caritas est a zo synopsy vyplynula podobnosť viet, až takmer paralely vo vetnej stavbe, čo poukazuje na zásadnú kontinuitu,“ konštatoval kardinál Koch. Len pripomeňme, že Úvod do kresťanstva je Ratzingerovým opus magnum vydaným v roku 1968. V slovenskom preklade vyšla kniha v roku 2007. Jeho encyklika Boh je láska bola promulgovaná na Vianoce roku 2005 ako prvá z trojice jeho pápežských encyklík.

Zaujímavosťou z rozhovoru s kardinálom Kochom je aj fakt, že tento dlhoročný predseda významnej pápežskej rady si podľa vlastných slov už odjakživa myslel, že Benedikt XVI. bude prvý pápež modernej doby, ktorý sa vzdá úradu, hoci ho načasovanie tohto kroku prekvapilo. „Keď sa ale pozrieme na celú jeho teológiu, vážnosť, s akou hovorí o svedomí a opakované konanie na základe jeho pohnútok, dospejeme k tomu, že je to krajne svedomitý človek. Ak teda takýto človek dôjde k názoru, že svoju úlohu nemôže vykonávať podľa svedomia tak, aby sa z nej zodpovedal Bohu, musí nájsť odvahu a zriecť sa jej. Myslím, že črtou pápeža Benedikta je skutočnosť, že nikdy nekládol do popredia sám seba, ale sa plne staval do služby úradu, ktorý mu bol zverený. Pokiaľ výkon úradu podľa jeho presvedčenia naďalej nebol možný, stiahol sa tiež aj ako človek,“ konštatoval v závere rozhovoru kardinál Koch.

Nie sú to len veľkonočné sviatky či okrúhle narodeniny emeritného pápeža, ktorými žil a žije Vatikán v týchto dňoch. Pred niekoľkými dňami bola totiž do prevádzky uvedená tzv. Práčovňa pápeža Františka. Mala by slúžiť najmä chudobným, ktorí nemajú možnosť vyprať si svoje oblečenie a prikrývky. Nachádza sa v centrálnej časti Ríma v štvrti Trastevere, v komplexe, ktorý spravuje Komunita sv. Egícia. Jej fungovanie majú na starosti dobrovoľníci a členovia tejto komunity. V práčovni je k dispozícii dohromady 6 pračiek a 6 sušičiek a taktiež žehličky. Technické vybavenie a spotrebný materiál venovali výrobcovia produktov. Táto iniciatíva je konkrétnou odpoveďou na výzvy uverejnené pápežom Františkom v apoštolskom liste Misericordia et misera na záver mimoriadneho Jubilejného roku milosrdenstva.

Podobné články

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 21.05.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Evanjelizačný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Aby veriaci laici uskutočňovali svoje osobitné poslanie tak, že budú tvorivo odpovedať na výzvy súčasného sveta.
  • Úmysel KBS na máj: Nech sa v našom živote, aj v živote farnosti i celej spoločnosti, prejaví naša mariánska zbožnosť.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za Katarínu, za dobrého životného partnera, za zdravie a Božie požehnanie. Helena
  • ZA BOŽIU POMOC PRI ŠTÁTNICIACH
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.