aktuality

Zo zahraničia | | Marián Sekerák

Vatikánsky týždenník (169): František v médiách

Zo zahraničia

Ilustračná fotografia

Na obálke marcového čísla talianskeho vydania časopisu Rolling Stone môžu jeho čitatelia uvidieť fotografiu pápeža Františka ako ukazuje gesto „palec hore“. Časopis venovaný hudbe, popkultúre a politike vysvetľuje svoje rozhodnutie umiestniť Františkovu podobizeň na titulnú stránku – podobne, ako to v roku 2014 urobila americká edícia tohto časopisu – tým, že hovorí veci, ktoré vychádzajú zo zdravého rozumu.

„Je ako doma upečený chlieb,“ povedal o ňom režisér Ermanno Olmi v rozhovore o jeho najnovšom filme o kardinálovi Martinim, ktorý sa tiež nachádza v spomínanom čísle. Časopis zároveň prináša rozhovor s otcom Antoniom Spadarom, riaditeľom novín Civiltà Cattolica. Celé číslo je tematicky zamerané na blížiacu sa pápežovu návštevu Milána, ktorá sa uskutoční koncom tohto mesiaca. Časopis oslavuje podľa vlastných slov Františka ako toho, ktorý svojimi vyjadreniami o pomoci najslabším a chudobným zaujal mladých, svojím tónom je blízky bežným ľuďom i svojím ľudovým správaním. Zdá sa, že je skutočne „pápežom, ktorý sa hodí do dnešných čias,“ uzatvára Rolling Stone.

Hlava cirkvi plní stránky novín aj iným spôsobom. Nedávno totiž pontifik poskytol ďalší zo svojich interview. Tentoraz pre nemecký týždenník Die Zeit. František v ňom hovorí aj o tom, že sám občas zažíva chvíle prázdnoty, ktoré nazval „duchovnými temnými momentmi,“ kedy si často pomyslí: „Pane, nedokážem to pochopiť.“ Na otázku ako môžu veriaci pomôcť, keď ľudia zažívajú krízu viery pápež odpovedal: „Nik nemôže rásť bez kríz: v ľudskom živote sa také veci stávajú. Dokonca aj biologický rast je kríza, či nie? Kríza dieťaťa, keď sa stáva dospelým. A v prípade viery je to to isté.“ Pápežove slová, ktorými pripustil svoje vlastné pochybnosti a krízu viery sú zrejme najprekvapujúcejšími momentmi celého rozhovoru. „Viera je dar,“ odpovedá František na otázku o tom, ako možno niekoho obrátiť na vieru. Nik totiž nemôže uzdraviť cudziu vieru vlastnou. Naopak, musí žiadať Boha: „Ja sa pýtam a on reaguje. Skôr alebo neskôr. Ale zatiaľ je potrebné čakať, čakať v kríze.“ V rozhovore sa pontifik dotkol aj tém týkajúcich sa súčasných vnútrocirkevných udalostí, vrátane kritiky jeho osoby z radov niektorých vysoko postavených prelátov. „Odkedy som bol zvolený za pápeža som nikdy nestratil svoj pokoj. Chápem, že niekomu sa nemusí páčiť môj spôsob konania a dokonca to považujem za oprávnené: je mnoho spôsobov myslenia, je to legitímne, ľudské a dokonca obohacujúce,“ povedal František. Interview napokon pontifik zakončil výpočtom svojich plánov apoštolských ciest na najbližšie obdobie. Potvrdil, že sa chystá do Indie, Bangladéša, Kolumbie i portugalskej Fatimy. Naznačil tiež, že plánovaná cesta do Južného Sudánu sa napokon zrejme realizovať nebude. Dodal, že zvažuje aj cestu do Egypta. Naopak cestu do Konga, o ktorej predtým uvažoval, pokladá pre tamojšiu politickú situáciu za nateraz neuskutočniteľnú. „Prepáčte, ak som nesplnil vaše očakávania. Modlite sa za mňa,“ ukončil napokon rozhovor.

Určité očakávania neboli skutočne splnené. Netýkajú sa však spomínaného Františkovho rozhovoru. Nedávno zvolený generálny predstavený jezuitskej rehole, páter Arturo Sosa Abascal z Venezuely, uviedol, že katolícka cirkev ešte stále nerozpoznala úlohu, akú by v nej mohli zohrávať ženy tým, že im naďalej neumožňuje plnú účasť na cirkevných štruktúrach. Tento druhý najvyššie postavený jezuita v cirkvi, keďže tým prvým je pápež František, uviedol, že je to práve pontifik, kto si váži zásadnú úlohu, akú zohrávajú ženy pri odovzdávaní viery ale uvedomuje si i to, že stále nie sú dosť zahrnuté do spravovania cirkvi. Tieto svoje výhrady formuloval páter Sosa Abascal pri príležitosti výročného podujatia Hlasy viery, ktoré sa na Medzinárodný deň žien konalo tento týždeň vo vatikánskom letohrádku Pia IV.

Žien sa týka aj ďalšia správa z Vatikánu. V rámci Pápežskej rady pre kultúru bola totiž založená tzv. „Ženská poradná skupina“. Tá predstavuje trvalý orgán zložený výlučne zo žien. Jeho zmyslom je v rámci tohto dikastéria poskytovať väčší priestor hlasu žien. Skupinu tvorí aktuálne 37 členiek a koordinuje ju Consuelo Corradiová, prorektorka pre výskum a medzinárodné vzťahy rímskej Univerzity LUMSA. Vo Vatikánskom tlačovom stredisku bola táto skupina predstavená tento týždeň za účasti kardinála Gianfranca Ravasiho, predsedu Pápežskej rady pre kultúru.