TopTip

Z domova
Tatranská LUMENTÚRA s rekordnou účasť ou

Tatranská LUMENTÚRA s rekordnou účasť ou

LUMENTÚRA zaznamenala rekordnú účasť: 300 lumenturistov

Lesná správa v Podbanskom sa pre nás stala štartom 25. LUMENTÚRY. Dobré počasie naznačovalo príjemne strávený čas nedeľného predpoludnia v tatranských dolinách. Stretnutie sa začalo svätou omšou na neďalekom priestranstve. Ako vždy pod holým nebom. Otec Juraj Spuchľák vyjadril zaujímavú myšlienku v súvislosti s nedeľným evanjeliom: Tak ako sa Ježiš pýtal Petra: "Za koho ma pokladajú?", tak by sme sa mali aj my pýtať iných ľudí, za koho nás pokladajú. Avšak nie so záujmom počuť chválu na svoju adresu, ale počuť názory a prosby ľudí, ktoré majú na nás. To všetko môže byť pre nás motiváciou stať sa lepšími ľuďmi.

sv. omša pod Kriváňom

Ešte pred vstupom do Tichej doliny hovorili o tatranskej prírode známi milovníci prírody Miroslav Saniga a Alfonz Liška a aktuálne informácie sme dostali aj zo správy TANAP-u. Tichá a blízka Kôprová dolina sú zaujímavé nielen prírodnými krásami, ale napríklad aj ako inšpirácia pre známy román Dobroslava Chrobáka - Drak sa vracia. Tatranská príroda zdevastovaná veternou kalamitou z roku 2004 sa pomaly dáva dokopy. Milovníci prírody nám názorne vysvetlili, ako prebieha obnova lesa.

Na LUMENTÚRE sme sa dozvedeli aj veľa nového

Tichá dolina s blízkou Kôprovou dolinou sú pomerne dlhé a vyžadujú si určitú fyzickú zdatnosť. Pre účastníkov LUMENTÚRY, kde hrali hlavnú úlohu rodiny s deťmi stačilo prejsť len málo horského terénu a nohy začali oťažievať. Na rázcestí Tichej a Kôprovej doliny sme preto oficiálny program LUMENTÚRY ukončili mariánskymi spevmi a neformálnymi rozhovormi.

rozhovory s rehoľnou sestrou

25. LUMENTÚRA bola výnimočná vekom zúčastnených lumenturistov. "Narátal som približne 300 účastníkov. Najmladší mal len niečo viac ako 3 mesiace a babička, ktorá sem doputovala na vozíčku za pomoci starostlivej rodiny mala 91 rokov," hovorí prírodovedec Miroslav Saniga. Príjemné počasie účastníkom LUMENTÚRY doprialo krásne výhľady na Kriváň a ďalšie tatranské končiare.

Na LUMENTÚRE v hlavných úlohách mladé rodiny

"Keby sme už sem neprišli na LUMENTÚRU, tak už neviem kedy by sa nám to podarilo," vyjadrili spokojnosť poslucháči z východného Slovenska, ktorí mali do Tatier o čosi bližšie, ako v prípade predošlých vychádzok do prírody. Vo Vysokých Tatrách sme mali aj príležitosť stretnúť naozaj výnimočných poslucháčov: "25 rokov sme žili v saudskoarabskom Rijáde, kde je kresťanstvo zakázané. Radi o našich skúsenostiach prídeme porozprávať do vysielania," odpovedali manželia Kováčikovci na pozvanie redaktora Iva Nováka prísť do štúdia.

Stánok Rádia LUMEN - zľava Jana Kršňáková a Ivo Novák

Najbližšia LUMENTÚRA je plánovaná na polovicu októbra. Vyrazíme do Ludrovskej doliny v Nízkych Tatrách. Viac fotografii z nášho putovania nájdete na facebooku Rádia LUMEN.

 

(FOTO: Martin Šajgalík)

Podobné články

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 20.06.2018

 • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na jún: Aby sociálne siete vyzdvihovali solidaritu a rešpektovali druhých v ich odlišnostiach.
 • Úmysel KBS na jún: Nech sú prvoprijímajúci živo začlenení do života spoločenstiev našich farností.
 • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
 • Za zomrelých Eduarda a Jozefa. Eva
 • Za Božiu pomoc pri skúškach v poslednom ročníku. Matúš
 • Za môjho manžela Mareka, aby našiel vieru v Boha, odpustil a aby sme zachránili naše manželstvo a rodinu. Veronika
 • Za zdravie a vyriešenie problémov so zdravím a Božiu pomoc pre Annu a Danu
 • Za zdravie a Božie požehnanie za moju sestru Máriu a jej rodinu. Sestra Valéria
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.