TopTip

Zo zahraničia: Spoločenský komentár: Trumpov svet

Spoločenský komentár: Trumpov svet

Donald Trump

Od zverejnenia výsledkov prezidentských volieb v Spojených štátoch sa celý svet točí okolo mena nového 45. prezidenta USA, Donalda Trumpa. Médiá ne celom svete prinášajú denne desiatky správ a špekulácií, ako asi bude svet s novovymenovaným najmocnejším mužom na svete vyzerať. Priestoru na to majú viac než dostatok, keďže od odovzdania moci v Bielom dome nás delia viac ako dva mesiace.

Hoci prieskumné agentúry hovorili o tesnom víťazstve demokratickej kandidátky Hillary Clintonovej, prekvapivým víťazom sa napokon stal jej netradičný republikánsky protikandidát a miliardár Donald Trump. Trocha úsmevne na celých voľbách vyznieva skutočnosť, že rodina nového prezidenta sa bude musieť oproti doterajším životným podmienkam uskromniť. Donald Trump už nebude môcť jazdiť na svojich drahých autách, používať svoje lietadlovú vilu obklopenú zlatom a jeho najmenší syn Barron sa bude musieť namiesto celého luxusného poschodia v otcovom mrakodrape v New Yorku uskromniť s jednou izbou v Bielom dome.

Súčasťou newyorkského mrakodrapu Trump Tower, ktorý je aktuálnou rezidenciou novovymenovaného prezidenta, sú aj luxusné obchody a kaviarne. Býva tam aj známa hollywoodska hviezda Bruce Willis, či futbalová hviezda Cristiano Ronaldo. Okrem politických zmien, ktoré prídu s prvým miliárdarom na prezidentskom kresle, bude zaujímavé sledovať, ako sa bude jeho rodine bývať na ich pomery v pomerne skromnom Bielom dome.

Aj keď mnohí komentátori označili tohtoročné prezidentské voľby v Spojených štátoch za najšpinavšie v doterajšej histórii, stále predsa len šlo o tradičný súboj medzi demokratmi a republikánmi, ktorí proti sebe postavili kontroverzných kandidátov, čo potvrdili aj mnohé odhalenia a ostré výmeny názorov, ktoré sprevádzali celú prezidentskú kampaň. Dôsledky tejto polarizácie americkej spoločnosti cítiť aj po voľbách, keď sa v mnohých mestách konajú protesty proti novozvolenému prezidentovi. Pritom ako novozvolený prezident Donald Trump, tak aj Barack Obama bezprostredne po voľbách vyzývali na upokojenie a zjednotenie amerického národa.

Je to už viac ako 150 rokov, čo sa od čias Franklina Pierceho striedajú na poste amerického prezidenta takmer výhradne kandidáti republikánov a demokratov. Barack Obama, ktorý bude do 20. januára 2017 v úrade prezidenta USA 8 rokov, bol demokratickým kandidátom. Okrem mnohých pre Katolícku cirkev eticky neprijateľných politík čelil počas svojho prezidentovania vážnym ekonomickým problémom. Hospodárska kríza bola v 2009, keď nastúpil do úradu aktuálne vo svojich začiatkoch. Podľa amerického sociológa Paula Starra by bez jeho stimulačného balíčka miera chudoby v USA narástla o 4,5 percenta a nie o 0,5 percenta. Napriek kríze za Obamu klesla v USA nezamestnanosť z 10 percent na 5 percent. Pre svojich obyvateľov pripravil zákonné zdravotné poistenie pre všetkých občanov, podobné aké poznáme na Slovensku, alebo v iných častiach vyspelej Európy.

Podarilo sa mu aj obmedziť pôsobenie americkej armády vo svete. Jeho republikánsky predchodca George W. Bush, ktorý bol v úrade tiež dve volebné obdobia, začal po útokoch z 11. septembra vojnu v Iraku, ktorá krajinu veľmi vyčerpala. Keď ho pred 8 rokmi striedal Barack Obama, bola krajina tiež dosť polarizovaná, ako je to aj teraz.

Ako sa bude USA dariť s novým prezidentom, kandidátom republikánov, uvidíme až o niekoľko mesiacov. Za svojho personálneho šéfa Bieleho domu menoval Donald Trump predsedu republikánov Reinca Priebusa. Ten má dobré kontakty so snemovňou reprezentantov, kde majú hlavné slovo tiež republikáni. To by malo zabezpečiť, aby sa zmeny presadzovali rýchlejšie. Na rozdiel od posledného republikánskeho prezidenta bude ťažisko ležať predovšetkým na domácej politike, keďže Trump Američanom sľuboval, že ich krajina bude opäť veľkolepá.

Je to jasný signál aj pre nás na Slovensku a v Európe, že musíme v zahraničnej a bezpečnostnej politike viac dospieť a prebrať za seba a svojich susedov väčšiu zodpovednosť.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 24.05.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Evanjelizačný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Aby veriaci laici uskutočňovali svoje osobitné poslanie tak, že budú tvorivo odpovedať na výzvy súčasného sveta.
  • Úmysel KBS na máj: Nech sa v našom živote, aj v živote farnosti i celej spoločnosti, prejaví naša mariánska zbožnosť.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.