TopTip

Z domova
Spoločenský komentár: Listové tajomstvo

Spoločenský komentár: Listové tajomstvo

Ilustračná fotografia

Nikto si zrejme nedokázal predstaviť, že od vzniku súčasnej vlády zažijeme tak politicky dynamické obdobie. Najprv išlo o to, kto zostaví vládu. Politické kompromisy si vyžiadali štiepenie vo vnútri tradične stredopravej politickej strany a politického nováčika, ktorý sa medzičasom v parlamente už rozplynul. Snahy o konsolidovanie politickej pravice a nájdenie spoločnej reči zatiaľ ostávajú len v úvahách politológov, keďže ani pred voľbami do vyšších územných celkov nevidno žiadnu zásadnú snahu o zmierenie. Navyše pravicoví voliči dostali ďalšie dve politické zoskupenia na výber, čo bude viesť k ďalšiemu deleniu hlasov a k zvýšenému riziku, že viac politických subjektov zostane počas najbližších parlamentných volieb pred bránami parlamentu a ich mandáty si rozdelia strany, ktoré sa tam určite dostanú, vrátane poslancov, ktorých volili nespokojní a nahnevaní voliči.

Vrcholná politická scéna je najnovšie konfrontovaná aj prejavmi pravicového extrémizmu a podozrení z korupcie. Snaha predsedu parlamentu Andreja Danka o skultúrnenie, alebo schladenie inovatívnych prístupov komunikácie v parlamente bola sčasti účinná, keďže sa pravidlá definovali vo forme záväzného nariadenia. Keďže opoziční poslanci sa nemohli pri svojich námietkach oprieť o žiadny tomuto nariadeniu nadradený zákon, z našich televíznych obrazoviek sa vytratili rokovania v parlamente s heslami na tričkách, transparenty a iné výrazové, ba priam až teatrálne spôsoby vyjadrenia požiadaviek zo strany OĽaNO a ich lídra Igora Matoviča.

Teraz, keď sa mal na pretras dostať jeho odchod z radov poslancov, vytiahol líder Obyčajných eso z rukáva. Porušovanie tajomstva prepravovaných správ alebo listového tajomstva priamo v budove parlamentu. Aj keď sa v dobe internetu a rôznych pravidelných odhaľovaní osobných mailov vrcholných politikov a diplomatov môže zdať, že ide o triviálny problém, opak je pravdou. Ochrana listového tajomstva je v trestnom zákone presne definovaná a jeho porušenie sa trestá väzením. Podľa aktuálneho znenia sa netýka iba obsahu samotných listov, ale aj informácií prenášaných cez elektronickú komunikáciu a zabezpečených dát.

Ľudia očakávajú riadne vyšetrenie tohto prípadu a čo najrýchlejšiu nápravu. Hoci sa zamestnanci tlačového strediska majú správať podľa platných nariadení, z morálneho a etického hľadiska by od tejto spornej veci mali upustiť a kontrolovať iba bezpečnosť listových zásielok. Inak hrozí, že aj táto kauza prispeje k nárastu nespokojných a nahnevaných občanov, ktorí to štandardným stranám pri najbližšej možnej volebnej príležitosti spočítajú.

Čo sa týka listového tajomstva, tak zrejme mnohí z vás, ktorí používate bezplatné emailové adresy, neviete, že ste zrejme svojmu poskytovateľovi dali súhlas na “preskenovanie” obsahu Vašich mailov a všetkých správ, obrazov, zvukov a videí, ktoré ste cez neho zavesili na internet. Prehliadnutie obsahu za neho robí väčšinou umelá inteligencia za účelom ochrany pred vulgarizmami, ale aj reklamou. Spoločnosti potom spolupracujú aj s bezpečnostnými zložkami za účelom ochrany. Samozrejme, že tento takmer neobmedzený prístup k Vašim osobným informáciám, ak o ňom viete, je rovnako nepríjemný, ako keby Vám niekto čítal všetky vaše listy. Aj o tom sa bude musieť v budúcnosti viesť diskusia, nakoľko Vám môže niekto za účelom bezpečnosti zasahovať do súkromia a vedieť o Vás v priebehu niekoľkých minút aj to, na čo ste vy už dávno zabudli. Vitajte v 21. storočí.

Foto: techihned.cz

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 19.06.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na jún: Aby sociálne siete vyzdvihovali solidaritu a rešpektovali druhých v ich odlišnostiach.
  • Úmysel KBS na jún: Nech sú prvoprijímajúci živo začlenení do života spoločenstiev našich farností.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za uzdravenie pre Vladimíra a za Božiu pomoc po ťažkom úraze. Mária
  • Za uzdravenie pre môjho onkologicky chorého ocka Ondreja. Lívia
  • Za poznanie Božej vôle, za vedenie Duchom Svätým, za milosti pre mňa, aby Boh zmenil moju osamelosť, smútok. Alena
  • Za Božie požehnanie a poďakovanie dožitého jubilea 70 rokov. Magdaléna
  • Za dobrého pobožného životného partnera pre sestru a vnučku Slávku. Eva
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.