TopTip

Z domova: Spoločenský komentár: Ako ďalej verejnoprávne média

Spoločenský komentár: Ako ďalej verejnoprávne média

Generálny riaditeľ RTVS Václav Mika

K času oddychu a sviatkov neodmysliteľne patrí aj takzvaná gaučová kultúra. Okrem dobrých pochutín a nápojov na stolíku a príjemnej spoločnosti k nej neodmysliteľne u nás patrí aj televízia. Keď sa od nového roka zúžil počet voľne dostupných staníc a jedna mediálna skupina odplávala do komerčných vôd, menej majetným televíznym divákom ostal zúžený počet kanálov. Nechápem, prečo poskytovateľ bezplatných telekomunikačných služieb tvrdí, že vraj rozširuje ponuku programov, keď namiesto troch televíznych kanálov pridá iba jeden zahraničný a to navyše s neadekvátnou ponukou programu. Počas týchto veľkonočných sviatkov mali diváci na Slovensku ťažšie vybrať si z dostupnej ponuky.

Internetovo zdatní, najmä mladší diváci, mohli tento kvantitatívny pokles vykompenzovať ponukou z televíznych archívov. Avšak aj tomto prípade majú oproti divákom, ktorí platia iba koncesiu, výhodu tí, ktorí platia komerčnému poskytovateľovi televízie: takmer kompletný archív väčšiny televíznych kanálov. Ak ste nejaký film, alebo rozprávku pre deti nestihli, lebo ste boli na vzduchu alebo v kostole, pozriete si vami vybraný obsah v neskoršom termíne.

Čo sa pre niekoho môže zdať ako z ríše divov, funguje pre všetkých obyvateľov bez rozdielu len niekoľko kilometrov na západ od nás, v susedných Čechách, alebo aj vo Veľkej Británii, ktorá často zaznieva v diskusiách o tom, kam by sa mali naše médiá v budúcnosti dostať. Kým terajšie vedenie verejnoprávnej televízie pracovalo v prvom rade na ponuke a obsahu, nastal čas popracovať aj na formáte poskytovania vysielania, priblížiť sa viac digitálnej ére, do ktorej Slovensko už vstúpilo vďaka rýchlemu internetu a inteligentným zariadeniam pred niekoľkými rokmi.

Ak si porovnáte ponuku cez internet našej verejnoprávnej a aj komerčných televízií s Českou republikou, rozdiely sú priepastné. Ak by ste zavítali do Veľkej Británie, to čo ponúka svojim občanom britská verejnoprávna televízna a rozhlasová spoločnosť BBC za cenu verejnoprávneho poplatku, ostanete v nemom úžase. Viac ako 10 televíznych kanálov najrôznejšieho zamerania, dostupné na živo cez internet, s kompletným archívom, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani poskytovatelia najlepších filmových trhákov. V Čechách navyše poskytujú archív aj so zahraničnou produkciou aj niektoré komerčné televízie. Verejnoprávna televízia tam svojou modernizáciou vytvára pozitívny konkurenčný tlak, ktorý slúži v prospech divákov.

Ak sa dnes mnohí na Slovensku pýtajú, kam by mali smerovať naše verejnoprávne médiá, tak ak vynecháme otázku formy financovania, určite ďalej od nositeľov moci a istotne bližšie k občanom. Napríklad aj zrušením politických nominácií. Menej závislostí od politiky a viac slobody pri vlastnej produkcii, najmä dokumentárnej tvorby, ktorá by hlbšie reflektovala aktuálne problémy.

Foto: Pluska

Podobné články

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 21.05.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Evanjelizačný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Aby veriaci laici uskutočňovali svoje osobitné poslanie tak, že budú tvorivo odpovedať na výzvy súčasného sveta.
  • Úmysel KBS na máj: Nech sa v našom živote, aj v živote farnosti i celej spoločnosti, prejaví naša mariánska zbožnosť.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za Katarínu, za dobrého životného partnera, za zdravie a Božie požehnanie. Helena
  • ZA BOŽIU POMOC PRI ŠTÁTNICIACH
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.