TopTip

Z domova: Rodina Lunterovcov: Počas dňa sa dosť rozprávame o Bohu

Rodina Lunterovcov: Počas dňa sa dosť rozprávame o Bohu

 

Veríte, že Boh robí zázraky každý deň, že sa mu oplatí dôverovať v každej chvíli a nechať sa ním viesť? Manželia Pavol a Katarína Lunterovci v to nielenže veria, ale sami to aj zažili. Pavla ako mladého študenta Boh uzdravil z rakoviny. Lekári ho vtedy upozornili, že pre lieky, ktoré musel užívať, nemusí mať v budúcnosti deti. Dnes ich má s manželkou Katkou tri. Do manželstva sa rozhodli vstúpiť aj s tým, že Katke ešte predtým zistili vážne autoimunitné ochorenie.

Pavol a Katarína sú manželmi desať rokov. Za ten čas ich Pán obdaril tromi krásnymi, zdravými deťmi. Dnes žijú v Stupave, kam sa presťahovali pred dvoma rokmi. Predtým si vyskúšali život v Dánsku a Nemecku, keďže tam Pavol dostal pracovnú príležitosť. Rozhodli sa do toho ísť, aj keď im bolo vopred jasné, že sa vrátia. „Niektoré momenty boli náročné, lebo sme tam boli sami. Ja som však mala vždy istotu, že kam idem so svojím manželom, tam mi bude najlepšie. Bola som si istá, že to zvládneme,“ spomína si na odchod do cudziny pani Katka.

Aj keď si deti už zvykli na nemeckých kamarátov a na školu či škôlku, nastal čas vrátiť sa. Pavol a Katka tam totiž nechceli zapustiť korene. „Keď sme tam boli, naozaj sa ukazovalo, že deti začali mať svoje aktivity, začali sme sa integrovať. Keby sme tam ostali dlhšie, vracalo by sa nám ťažšie,“ priznáva Pavol.

Lunterovci sú zaujímaví tým, že Pavol je gréckokatolík a Katka rímskokatolíčka. Zúčastňujú sa aj na svätej liturgii aj na svätej omši. Vedú k tomu aj svoje deti Tadeáša, Tamarku a Annu. Všetky dali pokrstiť ako gréckokatolíkov. Tadeáš a Tamarka pristúpili tento rok k prvej spovedi. Na prvom svätom prijímaní boli už po krste, ako je to zvykom vo východnom obrade. Často však prichádzajú  na sväté omše do Stupavy, do ktorých sa aj aktívne zapájajú. „Veľmi rád chodím miništrovať, lebo sa dokážem lepšie sústrediť a som bližšie pri kňazovi. Povzbudili ma k tomu rodičia,“ hovorí 9-ročný Tadeáš. Jeho o rok mladšia sestra Tamarka našla svoje miesto v spevokole. „V nedeľu si nacvičujeme piesne, ktoré potom spievame po prijímaní. Sestrička zavolá deti na „ukazovačku“ a takto tam spievame a ukazujeme,“ opisuje staršia zo sestier.

Manželia Lunterovci sa snažia, aby spolu s deťmi žili s Bohom nielen v kostole, ale aj tam, kde práve sú. Dôležité sú pre nich ranné a večerné modlitby, počas ktorých prednášajú nahlas svoje prosby a vďaky, aby ich počuli aj deti a mohli sa od nich učiť. „Radi by sme im ukázali, že Boh je pre nás dôležitý a že by nás tešilo, keby sa aj oni vedeli pre neho rozhodnúť,“ približuje otec rodiny. „Na Tadeášovi je to veľmi vidno. Boh v ňom pôsobí. Začal si čítať Sväté písmo, ktoré dostal ku svätému prijímaniu. Listuje si v ňom a hocikedy nás prekvapí tým, čo sa tam dozvie. Prečíta nám, čo nám Boh chce dnes povedať,“ teší sa zo syna mama Katka.

Dialógy o Bohu a s Bohom sú v domácnosti na dennom poriadku. Pavol a Katka sa nehanbia pred deťmi hovoriť o tom, čo zažili napríklad na duchovných cvičeniach a spoločne o tom diskutujú s celou rodinou. Všetky problémy, starosti a strachy odovzdávajú Pánovi. „Najradšej mám na rodičoch to, že nás berú na výlety. Mám rád, keď od mamy počujem, čo kedy prežila, keď bola malá. Od tatina to isté a niekedy aj historky, ktoré pozná,“ vyznáva najstarší potomok Tadeáš.

Tadeáš s Tamarkou sú zároveň hudobné talenty. On hrá na klavír, ona na flautu. Ako im to ide, zistíte, keď si vypočujete celý rozhovor s Lunterovcami v našom archíve tu: http://audio.lumen.sk/download.php?subor=byt-stastnou-rodinou-dnes109_30_12_2016.mp3

Premiéru rubriky Byť šťastnou rodinou dnes si môžete vypočuť vždy v piatok o 14:30 hod.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 24.05.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Evanjelizačný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Aby veriaci laici uskutočňovali svoje osobitné poslanie tak, že budú tvorivo odpovedať na výzvy súčasného sveta.
  • Úmysel KBS na máj: Nech sa v našom živote, aj v živote farnosti i celej spoločnosti, prejaví naša mariánska zbožnosť.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.