TopTip

Z domova: Pôstne zamyslenie: Premena srdca

Pôstne zamyslenie: Premena srdca

Ilustračná fotografia

Kresťanstvo nie je modifikáciou správania, ale modifikáciou koreňa nášho správania – nášho srdca. O ľudskom srdci prorok Jeremiáš vyznáva: Zo všetkého najklamnejšie je srdce a ťažko ho vyliečiť; kto sa v ňom vyzná? Ja, Pán, skúmam srdce a skúšam zmýšľanie: každému odplatím podľa jeho cesty.

Ide o srdce. Spomeňme si na proroka Samuela, ktorý medzi Izaiho synmi v Betlehéme vyberá budúceho izraelského kráľa. Boh ho pri tom upozorňuje: Človek vidí iba vonkajšok, ale Pán hľadí na srdce. Spomeňme si na proroka Ezechiela, cez ktorého Boh dáva prísľub ľudstvu: Dám vám nové srdce a nového ducha vložím do vás; odstránim z vášho tela kamenné srdce a dám vám srdce z mäsa. Spomeňme si na Ježiša, ktorý svojim súčasníkom vyčíta: Dobre o vás, pokrytcoch prorokoval Izaiáš, ako je napísané: "Tento ľud ma uctieva perami, ale ich srdce je ďaleko odo mňa. Na inom mieste zas prehlási: Z vnútra, z ľudského srdca, vychádzajú zlé myšlienky, smilstvá, krádeže, vraždy. A naše stručné biblické vyšetrovanie srdca by sme mohli zavŕšiť slovami apoštola Pavla z listu Rimanom: Božia láska je rozliata v našich srdciach skrze Ducha Svätého, ktorého sme dostali.

Dôležité pritom je uvedomiť si, že najzávažnejšou a najčastejšou srdcovou vadou pred Bohom je jeho zanesenie, či zarastenie nánosom tohto sveta. V takomto stave totiž nie je schopné prežívať zjednotenie s Bohom. Preto sme na viacerých miestach Písma vyzývaní, aby sme si obrezali srdcia.

Zrejme si potrebujeme spomenúť predovšetkým na staršieho syna z podobenstva o márnotratnom synovi, ktorý síce robil všetko, čo mal, ale nepostrehol najdôležitejšiu vec: jeho srdce sa nepodobalo otcovmu srdcu. Keď otcovo srdce plakalo, jeho neplakalo; keď sa otcovo srdce radovalo – pri návrate jeho mladšieho brata, jeho smútilo.

Jedno je isté: diagnóza večnosti je diagnózou srdca. Nech to naše dnes bije iba pre to, pre čo bije aj to Božie.

Podobné články

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 21.05.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Evanjelizačný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Aby veriaci laici uskutočňovali svoje osobitné poslanie tak, že budú tvorivo odpovedať na výzvy súčasného sveta.
  • Úmysel KBS na máj: Nech sa v našom živote, aj v živote farnosti i celej spoločnosti, prejaví naša mariánska zbožnosť.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za Katarínu, za dobrého životného partnera, za zdravie a Božie požehnanie. Helena
  • ZA BOŽIU POMOC PRI ŠTÁTNICIACH
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.