aktuality

Z domova | | Vladimír Šosták

Pôstne zamyslenie: Prekročiť hranice Božieho kráľovstva

Z domova

Ilustračný obrázok

Keďže som mal možnosť už za bývalého režimu prestúpiť hranice nášho štátu, hoci iba do Maďarska, pamätám si ten pocit, ktorý ma napĺňal. Hoci šlo o podobne socialisticky orientovanú krajinu, odrazu mi všetko pripadalo iné: samozrejme predovšetkým jazyk, ale aj oblečenia, budovy, polia, ba aj chlieb bol iný. Bol to zvláštny pocit, ktorý sa ocitol za hranicami toho, čo som pokladal za svoju vlasť, či za svoj domov.

Oveľa väčší boom sme však zažili po zmene režimu, kedy sme mohli vycestovať do krajín, ktoré boli pre nás totálne neznáme, ba ktoré boli dokonca dovtedy predstavované ako nepriateľské, a nás ohrozujúce. Vidieť prvýkrát naživo more, modliť sa v Lurdoch, žasnúť v parížskom Louveri, lyžovať v Alpách, či Dolomitoch... To všetko pripadalo človeku ako sen, ako úplne iný svet, úplne iný život.

To všetko je dnes už samozrejmosťou, s ktorou sa človek narodí. Zvlášť si to uvedomujem, keď mám možnosť letieť lietadlom, na palube ktorého sa nachádzajú úplne maličké deti. Predsa len, aj tá dnešná generácia, a my všetci s ňou, máme ešte jednu možnosť podobnej skúsenosti z prekročenia hraníc, ktorá dokonca neporovnateľne prevyšuje skúsenosti nás starších, ktoré som spomínal. Ide o skúsenosť s prestupom hraníc Božieho kráľovstva. Prekročiť tieto hranice nepatrí k tým samozrejmostiam, ako sa už stalo prekročenie tých pozemských hraníc. A nikdy sa to ani takou samozrejmosťou nestane. Naopak, samozrejmosťou je myslieť si – tak, ako sme si my niekedy mysleli, – že svet, v ktorom žijeme tu na zemi, je jediný možný svet, poskytujúci dostatok krásy a radosti.

No oveľa viac, ako sa obraciame s obdivom ku kozmonautom, ktorí sa dokonca pokúsili prekročiť hranice našej zemegule v podobe zemskej gravitácie, je potrebné zahľadieť sa na svedkov a započúvať sa do toho, čo vravia tí, ktorí prekročili hranice ľudského kráľovstva a ocitli sa v kráľovstve Boha. No ešte dôležitejšie je zatúžiť po prekročení týchto hraníc a postupne stále viac zakúšať túto možnosť.

Ide o fantáziu, istý druh scifi, ide o náboženskú „uletenosť“, alebo ide o jediný zmysel života? Na to existuje iba jedna odpoveď: Skúste a presvedčte sa.