TopTip

Z domova: Pôstne zamyslenie: Najväčší nepriateľ našej spásy

Pôstne zamyslenie: Najväčší nepriateľ našej spásy

Na fotografii je Vladimír Šosták

Keď som pred istým časom šiel s mladými z jednej školy na víkendovú duchovnú obnovu do Tatier, nechal som pred tým urobiť v škole prieskum, o čom by najviac chceli počúvať. Trochu ma však prekvapil výsledok tohto prieskumu: najväčší záujem mladých bol sústredený na diabla a „na všetko, čo sa týka jeho roboty“.

Satan je nepriateľ našej spásy. Je však najväčší? Ak nie, tak kto potom? Osobne som presvedčený, že najväčšieho nepriateľa nášho života a našej spásy môže každý z nás uvidieť, keď sa ráno zadíva do zrkadla. Uvedomujem si, že takéto tvrdenie v tejto dobe, v ktorej je sústredenosť kladená na človeka a na naplnenie jeho potrieb a chutí, stojí v opozícií tohto antropocentrického trendu. Ba dokonca je aj proti „duchovnej alibi hry“, ktorá všetko zlé hádže na diabla a na jeho pokúšanie.

Pýtajme sa však: rozhodol v rajskej záhrade namiesto človeka Satan? Iste, Satan pokúšal, ale rozhodol človek. Môže za mňa rozhodnúť Satan? Vo veciach, ktoré závisia od nás, rozhodujeme my sami; iba že by sme neboli slobodní. V tom prípade však nemáme iné východisko ako to, ktoré by mohlo byť plodom týchto našich pôstnych zamýšľaní sa: musíme prijať Ježišovo pozvanie k učeníctvu. Pán Ježiš totiž povedal: Budete naozaj mojimi učeníkmi, ak zostane v mojom slove. Ak tomu naozaj bude tak, vtedy spoznáte pravdu a pravda vás vyslobodí. Namiesto tej alibi hry, v ktorej všetko zvaľujeme na diabla je čas priznať si, ako je to s nami a nastúpiť cestu pokánia. Ona nespočíva v sentimentoch, ani v prázdnych gestách, ani v dokazovaní si niečoho, ale v skutočnom nasledovaní Ježiša.

Aj ten dnešný deň sme dostali ako dar hlavne kvôli tomu.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 25.05.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Evanjelizačný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Aby veriaci laici uskutočňovali svoje osobitné poslanie tak, že budú tvorivo odpovedať na výzvy súčasného sveta.
  • Úmysel KBS na máj: Nech sa v našom živote, aj v živote farnosti i celej spoločnosti, prejaví naša mariánska zbožnosť.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za zdravie a Božie požehnanie pre starkú, za obrátenie uja Martina, za oravské centrum mládeže a za kňazov. Renáta
  • Za požehnanie a zdravie pre deti Slávku, Renátu, Petra, Jozefa, Martina a Vanessku. Mamka Anna
  • Za uzdravenie tela a duše pre Róberta a Kvetoslavu, Stanislava a Branislava a Alžbetu, aby sa Pán dotkol ich sŕdc, premenil ich a uzdravil ich duše a dal im spoznať dary Ducha Svätého. Iveta
  • Za zdravie, pokoj a požehnanie pre rodinu Švecovú, Zubekovú. Michal
  • Za obrátenie syna Marka s manželkou Martinou, za prijatie sviatostného manželstva pre nich. Mama
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.