aktuality

Už čoskoro vo vysielaní | | Mária Šajgalíková

O nedeľný obed sa delí s tými najchudobnejšími

Už čoskoro vo vysielaní

Foto: obed pre tých najnúdznejších.

Pani Lenka Vargovská býva so svojím manželom Vladimírom a piatimi deťmi v prenajatom štvorizbovom byte na sídlisku vo Zvolene. O svojom živote nechce veľmi rozprávať, pretože už zažila snáď všetko. Teší sa z každého dňa a chce rozdávať lásku a pomáhať.

Možno práve preto v deň narodenín štvorročnej dcérky Lenky odštartovala netradičnú dobročinnosť. Sľúbila jednému bezdomovcovi, že mu donesie nedeľný obed. A tak sa to vo februári všetko začalo. Každú nedeľu doma v malej kuchyni varí tridsať až štyridsať porcií pre bezdomovcov a ľudí v núdzi.

Miesto výdaja obedu sa viackrát menilo. Začínali na parkovisku pod Zvolenským zámkom, potom pod mostom, na lesnej ceste na kraji Zvolena aj v záhrade Charity svätej Alžbety. Nikdy nevedeli, koľko ľudí príde, ale vždy to bolo najmenej dvadsať vydaných obedov.

Pani Lenka je na invalidnom dôchodku a suroviny na obedy nakupuje z domáceho rozpočtu. Po šiestich mesiacoch sa situácia trochu zmenila a v tejto jej činnosti ju podporujú aj ďalší dobrí ľudia. Buď prispejú finančne alebo donesú potraviny. Rodinu sa snaží neukrátiť a deti vedie k skromnosti a k spolupatričnosti s tými najchudobnejšími.

Druhú júlovú nedeľu Mária Šajgalíková skoro ráno zaklopala na dvere ich bytu. Prišla nahrávať Svetlo nádeje. Keď nemala v ruke mikrofón, čistila a krájala cibuľu a pomáhala v kuchyni.  Na sporáku v dvoch veľkých hrncoch bublala voda s ryžou, na stole boli vrecká s mrazenou zeleninou, sójové kocky a ďalšie ingrediencie potrebné do rizota. Pani Lenka s manželom  pripravovali obed pre bezdomovcov.  Keď sa zobudili aj ďalší členovia rodiny, bez šomrania a úplne samozrejme sa pýtali, s čím môžu pomôcť. Výborne zorganizované domáce práce má pod palcom pani Lenka a manžel Vladimír ju za manažérske schopnosti veľmi obdivuje.

Viac sa dozviete vo Svetle nádeje s Máriou Šajgalíkovou v nedeľu 30. júla o 15.30.

Od skorého nedeľného rána sa manželia Lenka a Vladimír zvŕtajú v kuchyni.

Syn David triedi zeleninu.

Dobrých ľudí sa všade veľa zmestí... Malí pomocníci David a Lenka.

Pri varení nechýba ani dcéra Nika.

Pani Lenke chodí pomáhať aj pani Zlatica s dcérou Sárou. Aj takýmto spôsobom sa chce poďakovať svojej dobrodinke za zbierku školských pomôcok pre jej vnuka.