TopTip

Novinka: Nepobozkaný starobou - nová knižná publikácia Rádia LUMEN

Nepobozkaný starobou - nová knižná publikácia Rádia LUMEN

Juraj Sarvaš (foto Anton Kulan)

Pri príležitosti 24. narodenín Rádia LUMEN bude v pondelok 24. apríla uvedená do života knižná publikácia Nepobozkaný starobou. Útla knižka je dielom Jozefa Lapšanského, riaditeľa Spišskej knižnice v Spišskej Novej Vsi. Jej cieľom je upozorniť na dlhoročné autorské zaangažovanie sa Juraja Sarvaša do relácie Literárna kaviareň. Knižka obsahuje informácie zo zákulisia tvorby tejto relácie, okolnosti jej vzniku na vlnách Rádia LUMEN a tiež prepis štyroch relácii.

Jozef Lapšanský, autor publikácie Nepobozkaný starobou

"Literárne kaviarne Juraja Sarvaša a taktiež Mareka Fajnora predstavujú svojbytný a nepochybne zaujímavý tvorivý vklad do programu Rádia Lumen. Recenzoval som jednotlivé vydania týchto kultúrno-publicistických relácií netušiac o zámeroch generálneho riaditeľa slovenského katolíckeho rádia. Docent Juraj Spuchľák mi pred tromi rokmi navrhol, aby som účinkovanie a najmä lumeňácke kaviarničky pána Sarvaša celostne zosumarizoval v autorskom rukopise - portrétovej aj recenzentskej štúdii. Našťastie som mal tú česť niekoľko ráz doyena slovenského herectva a umeleckého prednesu v minulých rokoch niekoľko ráz stretnúť i od srdca sa s pánom Sarvašom pozhovárať. Isteže útla knižočka môže vystihnúť len časť - výseč mnohorozmerných košatých umeleckých počinov oddaného ctiteľa verša a literárneho estéta. Preto ju vnímam predovšetkým ako ďakovné skromné laudácio," hovorí Jozef Lapšanský.

Čitateľ bude mať možnosť knižne zažiť atmosféru Literárnej kaviarne o Milanovi Rúfusovi, Mikulášovi Kováčovi, Márii Rázusovej Martákovej a Ľudovi Ondrejovi.

Grafický návrh obalu publikácie je dielom Dušana Jarinu, pracovníka Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici.

Obálka knihy Nepobozkaný starobou

Knížka Jozefa Lapšanského Nepobozkaný starobou s podtitulom Relácia Literárna kaviareň je vlastne priateľským obzretím sa. Je to pohľad na relácie, ktoré sa v osobe majstra Juraja Sarvaša prihovárali poslucháčom Rádia Lumen, sprevádzali ho svetom slovenskej literatúry a opätovne objavovali krásu, poetičnosť, mnohorakosť i neopakovateľnosť hovoreného slova. Je to hold umelcom i interpretom, príjemným čítaním a v neposlednom rade i výsledok výnimočnej umeleckej invencie Rádia Lumen.

Obálka knižky je skromným vyjadrením všetkých týchto snáh. Knižky, ako nositeľky unikátneho poetického obsahu sú jedným z objektov charakterizujúcich základné poslanie v trojjedinečnosti lásky, pravdy a dobra. Ich umiestnenie na jednoduchej stoličke symbolizuje príchod či odchod čitateľa – interpreta. Nie je presne definované, či je to okamih očakávania niečoho výnimočného, alebo chvíľa doznievania umeleckého zážitku. To, že sa dej odohráva v štúdiu, respektíve pred (v našom prípade pod visiacim) mikrofónom podčiarkuje základnú myšlienku Literárnej kaviarne a spôsob špecifickej interakcie s poslucháčom. Modrá plocha v pozadí má naznačiť okno, ktoré otvára priestor pre rozlet myšlienok. Je to plôška, ktorá prepája intimitu štúdia so svetom  okolo.  Je to zároveň aj farba nádeje. Tej nádeje, ktorá drieme v každom z nás a dvíha nás vo chvíľach najťažších.

Ojedinelý publikačný počin Rádia Lumen je  malou čašou živej vody, ktorá nám osvieži myseľ , a vytvorí chvíľku pohody po uponáhľanom dni. Som skutočne rád, že som mohol túto čašu pohladiť a  prispieť k realizácii výnimočného projektu," uvádza Dušan Jarina

Kniha bude slávnostne uvedená do života na galavečere v historickej budove banskobystrickej radnice na Námestí SNP v Cikkerovej sieni. Podujatie bude zároveň oslavou 24. výročia fungovania Rádia LUMEN, ktoré sme si pripomenuli 7. apríla 2016. O knižnej novinke, ktorá bude vydaná v najbližších dňoch vás budeme informovať v našom vysielaní!

Podobné články

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 21.05.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Evanjelizačný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Aby veriaci laici uskutočňovali svoje osobitné poslanie tak, že budú tvorivo odpovedať na výzvy súčasného sveta.
  • Úmysel KBS na máj: Nech sa v našom živote, aj v živote farnosti i celej spoločnosti, prejaví naša mariánska zbožnosť.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za Katarínu, za dobrého životného partnera, za zdravie a Božie požehnanie. Helena
  • ZA BOŽIU POMOC PRI ŠTÁTNICIACH
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.