TopTip

Už čoskoro vo vysielaní
Mons. Viktor Trstenský v rozhlasovej dramatizácii už v nedeľu!

Mons. Viktor Trstenský v rozhlasovej dramatizácii už v nedeľu!

Mons. Viktor Trstenský

Cyklus rozhlasových dramatizácii o cirkevných osobnostiach Poslanie mali v úcte pokračuje už túto nedeľu 4.3.2018. Predstavíme Mons. Viktora Trstenského.

Cirkev na Slovensku si počas minulého režimu veľa vytrpela. Čas utrpenia sa však stal aj prameňom odvahy mužov a žien, ktorí zostali vo svojej viere nezlomní a stáli. Medzi nich patril aj Mons. Viktor Trstenský (1908-2006). "Zaujal ma ako postava, ktorá fakticky svojim donkichotským zápasom vo svojej dobe, mám na mysli 70. a 80. roky, sa stal obeťou perzekúcie. Tento zápas podstupoval stále znovu a znovu, napriek skúsenosti väzenia v 50. rokoch," hovorí scenárista najbližšej rozhlasovej dramatizácie Ľudovít Petraško.

Chcel pranierovať neúctu k človeku, šliapanie po základných ľudských právach, cynickú svojvôľu vládcov, nespravodlivé rozsudky nad státisícmi občanov, systematické korumpovanie národa a krivenie jeho charakteru.

V rozhlasovej dramatizácii zaujme poslucháča napríklad aj rozhovor Viktora Trstenského so svojou matkou. Pýta sa jej, či má čeliť komunistickému útlaku, alebo má súhlasiť so štátnym dohľadom. A práve matka ho povzbudzovala v odvahe trpieť za vieru.

"Vďaka práci na tomto pásme som pomerne hlboko prenikol do jeho osobnosti a môžem povedať, že v istých momentoch ma jeho osobnosť až fascinovala. A to jeho neústupnosťou, s akou podstupoval zápas s režimom, často aj na vlastnú päsť," pridáva scenárista Ľudovít Petraško.

Nenechajte si ujsť premiéru rozhlasovej dramatizácie o Viktorovi Trstenskom už v nedeľu 4.3. o 13:00.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 21.06.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na jún: Aby sociálne siete vyzdvihovali solidaritu a rešpektovali druhých v ich odlišnostiach.
  • Úmysel KBS na jún: Nech sú prvoprijímajúci živo začlenení do života spoločenstiev našich farností.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za uzdravenie pre ocka Petra
  • Za obrátenie a duchovné uzdravenie manžela Pavla a za posilu vo viere a dôvere v Boha, ako aj za synov a ich rodiny. Mária
  • Za uzdravenie z duševnej choroby syna Juraja a dar živej viery a dobré vzťahy v celej širokej rodine. Mama
  • Za šťastnú operáciu pre babku Margitu. Eva
  • Za zázrak, odpustenie a zmierenie sa s mojím manželom a záchranu našej rodiny. Veronika
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.