aktuality

Zo zahraničia | | Elena Seeber

Letecká doprava je rekordne bezpečná

Zo zahraničia

Ilustračná fotografia

Začiatkom júla letoví experti potvrdili, že svetová letecká doprava v oblasti bezpečnosti zaznamenala novú rekordnú úroveň. Podľa hamburskej kancelárie zameranej na letecké nešťastia, JACDEC, počet smrteľných úrazov v leteckej doprave uplynulý polrok rekordne klesol.

Vo svojej štúdii, uverejnenej pre augustové vydanie leteckého časopisu „Aero International“, kancelária uvádza, že od januára bolo celosvetovo zaznamenaných 16 prípadov úmrtí. Pre porovnanie: vlani v prvom polroku to bolo 175 mŕtvych. Takýto výsledok za aktuálny rok je senzačný, pričom na palubách komerčných linkových letov nedošlo k žiadnym úmrtiam.

Letecké nešťastia sa tento polrok udiali na palube dopravných, súkromných alebo demonštračných lietadiel. Pri zostavovaní analýzy sa prihliadalo len na cestujúcich, ktorí sa nachádzali na palube.

Jan-Arwed Richter, zakladateľ hamburskej kancelárie JACDEC na margo výborného výsledku podotkol: „Už len počet mŕtvych pri tohtoročnom autobusovom nešťastí v Bavorsku bol vyšší, ako počet mŕtvych v leteckej doprave na celom svete.“

Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung na záver uvádza, že hamburská spoločnosť JACDEC už dlhé roky vyhodnocuje letecké nešťastia v civilnom letectve.  Do úvahy sa  pritom berú všetky lietadlá s hmotnoťou nad 5,7 ton a s viac ako 19 miestami pre cestujúcich.

Zdroj: Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ)