TopTip

Novinka: Jezuita Ignác Kriššák: Na vysviacku čakal 13 rokov.

Jezuita Ignác Kriššák: Na vysviacku čakal 13 rokov.

Jezuita Ignác Kriššák

Už v nedeľu 4.2. uvedieme prvú časť z projektu Poslanie mali v úcte. Sériu rozhlasových dramatizácií začneme dielom o Ignácovi Kriššákovi.

Páter Ignác Kriššák, jezuita, sa narodil 31. januára 1934 v Ždiari  a dnes by mal 84 rokov.

Zaujímavou udalosťou bolo  prijatie sviatosti birmovania 13. júna 1944 z rúk vtedajšieho biskupa Jána Vojtaššáka, ktorý keď videl zbožnosť birmovanca  mu údajne povedal: "Chlapče, počítam s Tebou v seminári.“

Neobyčajnú udalosť, ktorá vtedy poháňala 10-ročného chlapca, potvrdil samotný Ignác pri svojej primičnej slávnosti slovami: "Môžem ďakovať nebohému biskupovi Jánovi Vojtaššákovi, že som dosiahol svoj vytúžený cieľ."

Ako 21-ročný maturoval  v roku 1955 a podal si žiadosť do Bratislavského seminára, kde ho pre obmedzený počet poslucháčov neprijali. Napriek tomu svoju túžbu po kňazstve nestratil a v pokore ju dalších trinásť rokov v sebe ukrýval.

Počas politického uvoľnenia v roku 1968 vstúpil v Košiciach do rehole jezuitov a 1.10. sa mu splnil sen, keď sa dostal do seminára v Bratislave a začalo sa štúdium teológie.

19.juna 1971 v Dóme sv. Martina prijal kňazskú vysviacku a začalo sa jeho kaplánske pôsobenie v Košicicach, vo Vranove n. Topľou a Humennom, kde sa jeden z jeho výletov s miništrantami pre mladého kňaza skončil tragicky.

Spoznajte jeho príbeh v jedinečnom dramatickom spracovaní už túto nedeľu 4.2.2018 o 13:00 v premiére na Rádiu LUMEN.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 25.05.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Evanjelizačný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Aby veriaci laici uskutočňovali svoje osobitné poslanie tak, že budú tvorivo odpovedať na výzvy súčasného sveta.
  • Úmysel KBS na máj: Nech sa v našom živote, aj v živote farnosti i celej spoločnosti, prejaví naša mariánska zbožnosť.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za zdravie a Božie požehnanie pre starkú, za obrátenie uja Martina, za oravské centrum mládeže a za kňazov. Renáta
  • Za požehnanie a zdravie pre deti Slávku, Renátu, Petra, Jozefa, Martina a Vanessku. Mamka Anna
  • Za uzdravenie tela a duše pre Róberta a Kvetoslavu, Stanislava a Branislava a Alžbetu, aby sa Pán dotkol ich sŕdc, premenil ich a uzdravil ich duše a dal im spoznať dary Ducha Svätého. Iveta
  • Za zdravie, pokoj a požehnanie pre rodinu Švecovú, Zubekovú. Michal
  • Za obrátenie syna Marka s manželkou Martinou, za prijatie sviatostného manželstva pre nich. Mama
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.