aktuality

Zo zahraničia | | Redakcia

Do dňa modlitby a pôstu za pokoj vo svete pápež pozýva aj Slovákov

Zo zahraničia

Pápež František (ilustračná snímka)

Pozvanie pre Slovákov vyplýva z listu, ktorý poslal apoštolský nuncius na Slovensku Giacomo Guido Ottonello predsedovi Konferencie biskupov Slovenska Stanislavovi Zvolenskému. Deň modlitby a pôstu za pokoj vo svete vyhlásil na piatok 23. februára 2018 pápež František. Zameraný je najmä na Demokratickú republiku Kongo, Južný Sudán, ale aj na celý svet.

Svätý Otec výzvu zverejnil začiatkom februára pri modlitbe Anjel Pána: „Chcem vyzvať všetkých veriacich k zvláštnemu dňu modlitby a pôstu za pokoj. A bude to 23. februára v piatok prvého pôstneho týždňa.“

Ako doplnil hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara, už minulý rok plánoval Svätý Otec navštíviť Južný Sudán spolu s anglikánskym arcibiskupom Josephom Welbym. „Chcel s ním uskutočniť spoločnú pastoračnú návštevu tejto konfliktom zmietanej krajiny, avšak kvôli problémom s bezpečnosťou sa táto cesta musela odložiť. Južný Sudán trpí občianskou vojnou už tri a pol roka. Konflikt spôsobil aj rozdelenie armády ozbrojených síl. Od začiatku vojny utieklo z krajiny už štyri milióny ľudí hľadajúc pokoj, jedlo a prácu. V Konžskej demokratickej republike trvajú nepokoje od roku 2015, po tom, čo bol navrhnutý zákon, ktorý mal spôsobiť odklad prezidentských a parlamentných volieb,“ doplnil Martin Kramara.

Do podujatia sa zapája aj eRko - Hnutie kresťanských spoločenstiev detí. Podľa riaditeľa Dobrej noviny Maroša Čaučíka Dobrá novina pomáha v Južnom Sudáne už viac ako dvadsať rokov. „Privítali sme túto iniciatívu a výzvu, chceme sa zapojiť a pripravili sme v spolupráci s takou partnerskou organizáciou Solidarity With South Sudan aj modlitby a také vysvetlenie, prečo, ako sa môže zapojiť cez pôst a modlitbu. Tieto informácie sa dajú nájsť na webovej stránke Dobrej noviny,“ uviedol pre Rádio LUMEN.

 

autor: red, PJ, eRko

foto zdroj: flickr.com